Biżuteria z meteorytem

Biżuteria z meteorytem

Oryginalna biżuteria z meteorytem cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród osób w młodym wieku. To niezwykłe wyroby jubilerskie, które przykuwają uwagę swoim wyglądem,…

pierścionek zaręczynowy

Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

Wielu mężczyzn, pragnących oświadczyć się swojej partnerce, zastanawia się, jaki pierścionek zaręczynowy wybrać? Wybór tego wyrobu jubilerskiego powinien być przemyślany, ponieważ jest wyrazem uczuć, jakie…

Geody

Czym jest geoda?

Wiele osób, interesujących się mineralogią, zadaje sobie pytanie – czym jest geoda? Każdy wie, jak wygląda piękny pierścionek na przykład z ametystem, ale pochodzenie tego…

Tombak

Czym jest tombak?

Wiele osób zastanawia się, czym jest tombak? Termin ten wywodzi się z języka malajskiego lub indonezyjskiego i oznacza miedź. Tombak stanowi imitację złota, dlatego też…

Złote sztabki

Proces powstawania biżuterii złotej

Coraz więcej osób zastanawia się, jak przebiega proces powstawania biżuterii złotej? Codzienna praca jubilera wymaga od niego używania odpowiedniego parku maszynowego, narzędzi manualnych, jak również…

Odlewanie złota

Odlewanie złota

W klasycznym filmie z lat 60. o przygodach Jamesa Bonda pod tytułem Goldfinger pojawia się scena, w której bohaterowie z dużą łatwością, jedną ręką podnoszą…

Odlewanie metali

Odlewanie metali

Współcześnie mało kogo już dziwi szerokie zastosowanie drukarek trójwymiarowych, nie tylko w przemyśle czy choćby w ochronie zdrowia. Rzadko zastanawiamy się jednak nad tym, że…

Granat

Czerwone odmiany granatów polecane są osobom z problemami ciśnieniowymi. Osoby noszące te kamienie charakteryzowane są jako ciekawe świata, żądne nowych odkryć i wyzwań. Nic dziwnego, wszak bogactwo i różnorodność oferowane przez rodzinę granatów można zgłębiać latami.

Hematyt

Hematyt Ten ciemnoczerwony minerał jest główną rudą żelaza. Wydawałoby się więc, że jego znaczenie dla jubilerów będzie niewielkie. Nic bardziej mylnego. Mistrzowie sztuki jubilerskiej potrafią…

Jaspis

Jaspisowi nadano niebagatelne znaczenie w przekazach biblijnych. W pektorale Arcykapłana Świątyni Jerozolimskiej symbolizował bowiem pokolenie Judy. To właśnie z niego wywodził się Jezus. Kamień ten jest symbolem Chrystusa również w Apokalipsie Św. Jana. Również w starożytnym Egipcie jaspis miał swoich wielbicieli, choć ze znacznie bardziej przyziemnych powodów. Używano go bowiem jako amulet zwiększający atrakcyjność i zapewniający powodzenie u płci przeciwnej.

Turkus

Turkus był szczególnie ceniony przez Azteków, którzy chętnie zdobili nim swoje maski. Z minerałem wiąże się niestety zdarzenie, które dziś uznawane jest za początek upadku cywilizacji Azteków. W 1519 ich wódz Montezuma podarował turkusową mozaikę w formie węża konkwistadorowi Ferdynandowi Cortezowi. Sądził bowiem, że Hiszpanie są uosobieniem najwyższego azteckiego bóstwa. Z kolei w Ameryce Północnej Indianie rzeźbili w turkusie figurki koni. Miały one strzec zarówno zwierzę, jak i jeźdźca.

Odlewanie

Sam proces odlewania może wyglądać równie w zależności od skali produkcji, jak również przyjętej techniki. Duże odlewnie dysponują specjalistycznymi piecami do topienia metali, zaś niewielkie ilości surowca roztopić można przy użyciu palnika. Następnie metal wlewa się do żeliwnych form, które umożliwiają uformowanie odpowiedniego kształtu.

Bursztyn

Bursztyn nie jest kamieniem, ale zastygłą żywicą drzew iglastych, które rosły około 50 milionów lat temu. Moc bursztynu doceniali już starożytni Grecy, którzy fascynowali się jego właściwościami magnetyzującymi po potarciu o sukno. Kleopatra paliła bursztyn, używając go jako kadzidła. Średniowieczni mnisi przygotowywali z niego nalewkę, która neutralizowała problemy z żołądkiem. Dziś noszenie bursztynowych korali zaleca się osobom cierpiącym na choroby tarczycy.

Koral

Koral – szczególnie cenione są okazy o intensywnej czerwonej barwie. Występują jednak także korale różowe, białe i czarne. Często charakteryzują się nieregularnym kształtem, który każdy z nas poznał, widząc tradycyjny krakowski strój ludowy. W jubilerstwie poddawane są dokładniejszej obróbce, dzięki czemu można uformować z nich kulę czy walec.

Onyks

Onyks znalazł zastosowanie w sztuce minojskiej Krety – onyksowe zdobienia odnaleziono w archeologicznych wykopaliskach w Knossos. Z kolei Chińczycy docenili praktyczne zastosowanie onyksu, tworząc z niego pieczęcie. Z czasem minerał zaczął uchodzić za szczęśliwy kamień i onyksowej pieczęci mógł używać jedynie cesarz.

Topaz

Topaz jest ceniony nie tylko ze względu na piękno, ale również trwałość. To jeden z najtwardszych minerałów (8 w 10-stopniowej skali Mohsa). Podkreśla się także jego korzystny wpływ na układ oddechowy. Minerał pomaga w walce z gruźlicą i innymi chorobami płuc.

Tanzanit

Nie trzeba było długo czekać, by tanzanit stał się prawdziwym hitem rynku jubilerskiego w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzięki słynnej nowojorskiej firmie Tiffany. Kamień dodatkowo rozpropagowała Elizabeth Taylor, z którą pod względem popularności nie mogła się wówczas równać żadna hollywoodzka aktorka.

Cytryn

Starożytni wierzyli, że żółty minerał chroni przed jadem węża oraz grzesznymi myślami. Współcześnie zaś cytryn uważany jest za kamień sukcesu i dobrobytu. Jego noszenie zaleca się osobom, które działają w dynamicznym i często zmieniającym się środowisku. Wiele osób widzi w cytrynie sojusznika przy otwieraniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.

Akwamaryn

Akwamaryn szczególnie cenią sobie osoby cierpiące na alergię oraz zmagające się z osłabieniem organizmu. Błękitny kamień pomaga również w wygłaszaniu trudnych wystąpień publicznych oraz w finalizowaniu niedokończonych spraw.

Ametyst

Ametyst Piękny fioletowy kolor ametystu sprawia, że trudno pomylić go z innym kamieniem. Jednak swojej nazwy wcale nie zawdzięcza barwie. Z greki amethysos oznacza bowiem…

Perła

Tajemniczy charakter pereł przez wieki był inspiracją dla twórców mitów i legend. Wierzono, że perły są anielskimi łzami lub że powstają w małżach w wyniku zapłodnienia przez… tęczę. Również artyści są wrażliwi na perłowe piękno. Dość wspomnieć najsłynniejszy obraz Johannesa Vermeera pt. „Dziewczyna z perłą”.

Rubin

Rubin Nie bez przyczyny te czerwone kamienie były niegdyś uważane za cenniejsze od samych brylantów. Wpływ na to miało ich niezwykle rzadkie występowanie i niewielkie…

Szmaragd

Jego znak rozpoznawczy to zielona barwa, która może występować w wielu odcieniach (smaragdos to z greki zielony).

Szafir

Nazwa tego dostojnego kamienia wywodzi się z łaciny. Sappheiros znaczy niebieski. Nic więc dziwnego, że szafiry występują najczęściej właśnie w tym kolorze.

Lutowanie

Ta fascynującą technikę można stosować w wielu przypadkach: zarówno w celu naprawienia szkód w uszkodzonej biżuterii, jak i łączenia różnych elementów w całość, by stworzyć niepowtarzalne jubilerskie dzieło. Przy lutowaniu ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia.

Diament

To najtwardsza występująca w przyrodzie substancja, jaką poznał człowiek. Stąd też wywodzi się ich nazwa. Adamantos to w języku starogreckim niezniszczalny. W istocie diament jest czystym węglem, co udowodnił XVIII-wieczny francuski uczony, Antoine Lavoisier.

Oprawianie kamieni

Każdy, kto zastanawia się nad sposobem umieszczania kamieni ozdobnych w biżuterii (np. w pierścionkach zaręczynowych), powinien pochylić się nad tajnikami tej techniki jubilerskiej.
Dolna część kamienia służy jubilerowi jako wzór do wykonania gniazda. To właśnie w takim odpowiednio dopasowanym otworze umieszczony będzie brylant. Ważne są też elementy, których zadaniem będzie dociśnięcie kamienia do podłoża.

Projektowanie i produkcja biżuterii srebrnej i złotej. Odlewnia biżuterii ze srebra i złota.