Akwamaryn

Akwamaryn

Chociaż akwamaryn znany był już w III wieku przed naszą erą, to jego oryginalną nazwę wymyślił dopiero w 1609 roku flamandzki uczony Anzelm de Boodt. Aqua marina to po łacinie woda morska. I to właśnie hipnotyzujący błękit jest znakiem rozpoznawczym akwamarynu. Z morzem związany jest przesąd, który kazał upatrywać w tym kamieniu ochrony przed niebezpieczeństwami podróży okrętami.

W czołówce krajów wydobywających akwamaryn plasują się Brazylia, Pakistan, USA, Rosja i Madagaskar. Często nazywa się go kamieniem odwagi. Być może właśnie dlatego zaskarbił sobie sympatię wielu sławnych osób. Wśród nich można wymienić choćby Eleanor Roosevelt, królową Elżbietę II, a Polsce – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego berło zdobione akwamarynami znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Akwamaryn szczególnie cenią sobie osoby cierpiące na alergię oraz zmagające się z osłabieniem organizmu. Błękitny kamień pomaga również w wygłaszaniu trudnych wystąpień publicznych oraz w finalizowaniu niedokończonych spraw.