Ametyst

Ametyst

Piękny fioletowy kolor ametystu sprawia, że trudno pomylić go z innym kamieniem. Jednak swojej nazwy wcale nie zawdzięcza barwie. Z greki amethysos oznacza bowiem trzeźwy. W starożytnej Grecji przyjął się zwyczaj picia wina z ametystowych kielichów. Wierzono nawet, że dzięki temu alkohol wolniej uderzał do głowy. Ametyst jest pomocny również przy zwalczaniu nałogów.

Najbogatsze źródła tego purpurowego skarbu znajdują się w Brazylii, Kanadzie, Rosji i USA. W tym ostatnim kraju przed ćwierćwieczem dokonano niezwykłego odkrycia – trzymetrowa pusta przestrzeń masy skalnej wypełniona była toną ametystu. Minerał ten występuje również w Polsce. Można go odnaleźć w okolicach Szklarskiej Poręby.

shutterstock 336398606

Ametyst doceniany był zarówno przed wiekami (Leonardo da Vinci uważał, że rozprasza złe myśli i wzmacnia inteligencję), jak i współcześnie (ametystowy naszyjnik był jednym z ulubionych elementów biżuterii Jackie Kennedy). Dziś cieszy się popularnością nie tylko jako piękny ozdobny minerał, ale również jako sprzymierzeniec w kojeniu nerwów.