Białe złoto w biżuterii

Moda na białe złoto wciąż nie przemija. I trudno się temu dziwić, skoro najpiękniejsza biżuteria wykonana jest najczęściej właśnie z białego złota. Skąd wzięła się tak ogromna popularność? Czy moda ta nie przeminie za kilka lat? Okazuje się, że chyba białe złoto na stałe już wpisało się w kanony piękna wyrobów jubilerskich. Najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe najczęściej wykonane są właśnie z białego złota. Coraz większą popularnością cieszą się także obrączki ślubne z niego wykonane. Warto więc poznać bliżej ten wyjątkowy kruszec. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy. Zatem, oto kilka słów na ten temat.

Jak powstaje białe złoto?

Złoto to jeden z tych metali szlachetnych, który cenią wszystkie eleganckie kobiety. Jednak, skąd bierze się ten wyjątkowy metal? W przeciwieństwie do żółtego złota, nie wydobywa się go z ziemi. Nie jest on bowiem metalem występującym naturalnie w przyrodzie. Tak naprawdę są dwa sposoby na uzyskane białego złota. Pierwszy z nich polega na tym, że do czystego złota żółtego o próbie 999 dodaje się takie metale jak nikiel, srebro czy pallad. Dzięki temu połączeniu stop taki zyskuje jasno srebrzysty kolor, zbliżony do białego. Oczywiście, nie jest to kolor czystej bieli, ale podobny do platyny.

W białym złocie o próbie 585 znajduje się 58,5 % czystego złota, reszta zaś to połączone z nim metale. Natomiast w złocie o próbie 333 tylko 33% składu stanowi czyste złoto. Im mniej złota w stopie, tym mniej żółta jest jego barwa. W ten właśnie sposób uzyskuje się złoto białe. Jednak nie jest to jeszcze koniec tworzenia tego oryginalnego kruszcu. Pomimo, iż do czystego złota dodano inne metale szlachetne, wciąż może mieć ono odcień żółty.

Kolejnym więc etapem w produkcji białego złota jest pokrycie go cienką warstwą rodu. Stąd też biały kolor złota, tak oryginalny i elegancki. Warto znać także drugi sposób tworzenia białego złota. Polega on na połączeniu klasycznego złota z niklem w proporcjach 50:50. Wtedy uzyskane złoto lśni białą barwą i nie trzeba go już pokrywać rodem.

Zalety białego złota

Złoto od zawsze kojarzone jest z luksusem i bogactwem. Jednak jego żółty kolor może dla wielu osób być zbyt przytłaczający i ciężki. Zupełnie inaczej wygląda złoto białe. Jest delikatne, subtelne i bardzo eleganckie. Jednak biżuteria z białego złota to nie tylko klasa i nowoczesność. Warto docenić jego zalety. To także wyjątkowa trwałość kruszcu i wyrobów z niego wykonanych.

Pierścionki z białego złota nie tylko więc zmysłowo podkreślają osobowość swej właścicielki. Warto wiedzieć, iż z uwagi na doskonały stop złota z innymi metalami biżuteria z niego wykonana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ozdoby wykonane z białego złota można nosić przez wiele lat, a kruszec nie wyciera się tak szybko jak w przypadku klasycznego złota.

Nie przez przypadek więc pierścionek z białego złota czy obrączki ślubne z niego wykonane przez lata zachowują swój wyśmienity wygląd i formę. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nie dbać, jak o każdy wyrób jubilerski. Poza tym po latach noszenia pierścionka zaręczynowego z białego złota, warstwa rodowana może zacząć się wycierać. Wówczas warto zlecić jubilerowi renowację biżuterii. Dzięki temu najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy po latach znów odzyska swój piękny biały połysk.

Najpiękniejsze wyroby z białego złota

Bez wątpienia z białego złota wykonane są najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe. W jego towarzystwie zjawiskowo prezentują się diamenty i inne kamienie szlachetne. Białe złoto dodaje subtelności i nowoczesnego smaku. Dlatego dziś wyroby z białego złota są podstawą asortymentu najlepszych sklepów jubilerskich. Pierścionki zaręczynowe z białego złota są niezwykle cenione przez wszystkie miłośniczki prostych i uniwersalnych dodatków na co dzień. Wyroby z białego złota doskonale wpisują się w najnowsze trendy w modzie oraz pasują do każdej stylizacji. Ich ponadczasowy urok doprawiony szczyptą niebanalnej elegancji sprawia, że dziś biżuteria z białego złota jest synonimem klasy i smaku.

Warto jednak sprawdzić czy taki wyrób nie wywołuje alergii. Co prawda reakcje uczuleniowe występują niezmiernie rzadko, jednak nie zapominajmy, że białe złoto nie jest wykonane z czystego złota. To właśnie z uwagi na domieszki, zwłaszcza niklu warto mieć to na uwadze, Wybierając najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy, warto zapytać z jakich dokładnie metali składa się stop złota, z którego wykonany jest nasz wymarzony pierścionek, kolczyki czy obrączki ślubne.