Cyrkonia – popularny kamień syntetyczny

Wykorzystywana w sztuce jubilerskiej cyrkonia – popularny kamień syntetyczny, uznawana jest stereotypowo za imitację diamentu. Produkt ten jest łudząco podobny do brylantów, głównie z powodu swojego olśniewającego blasku i doskonałej przejrzystości.

Biżuteria z cyrkonią po raz pierwszy pojawiła się na rynku złotniczym w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Popularność tego typu wyrobów wynikała przede wszystkim z faktu, że doskonale imitują one kamienie szlachetne, w tym diamenty.

Zainteresowanie wyrobami złotniczymi ozdobionymi cyrkonią jest uwarunkowane także ich bardzo przystępną ceną. Przez lata panowało błędne przekonanie, że cyrkonia jest naturalnym minerałem.

Warto wspomnieć, że w tablicy Mendelejewa znajduje się pierwiastek o nazwie cyrkon, który powszechnie występuje w skorupie ziemskiej pod postacią minerału. Z cyrkonu wyrabia się także produkty biżuteryjne, jednakże nie jest to popularne rozwiązanie z uwagi na kruchość tego minerału, co znacznie utrudnia jego obróbkę.

Oszlifowane cyrkony zazwyczaj mają postać ciemnoczerwonych kamieni. Pochodzą one z terenów Tajlandii.

Cyrkonia – popularny kamień syntetyczny, produkowany od lat 80 XX wieku

Cyrkonia jest kryształem produkowanym przez człowieka na bazie dwutlenku cyrkonu. W wersji podstawowej jest ona bezbarwna, ale może być koloryzowana dzięki domieszkom tytanu, chromu, kobaltu, ceru, niklu lub erbu.

Cyrkonie swoją strukturą do złudzenia przypominają diament, uznawany za jeden z najpiękniejszych i drogich kamieni szlachetnych. Warto wspomnieć, że cyrkonie są kamieniami syntetycznymi o bardzo dużej twardości 8,5 w skali Mohsa. Oznacza to, że przewyższają one większość naturalnych kamieni szlachetnych swoją odpornością na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne.

Dzięki temu przez lata mogą doskonale zdobić dowolnie wybrane wyroby biżuteryjne, nie tracąc swojego pięknego wyglądu i pierwotnych właściwości. Przełomem w produkcji cyrkonii był rok 1973, kiedy to radzieckim naukowcom z Moskwy, udało się stworzyć pierwszy kamień syntetyczny, dzięki zastosowaniu techniki mikrofali i specjalnych form.

Po upływie 3 lat cyrkonie zaczęto produkować masowo, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ich roczna produkcja sięgała już 10.000 kg.

Odmiany cyrkonii i jej doskonałe właściwości fizyczne

W obecnym czasie produkcję cyrkonii znacznie unowocześniono, przyspieszono i udoskonalono. Te kamienie syntetyczne wykorzystywane są często w sztuce jubilerskiej. Stworzono także różne odmiany tych kamieni syntetycznych. Należą do nich:

  • diconia,
  • diamonit,
  • phyanit,
  • djevalit (odmiana szwajcarska),
  • fianit (odmiana rosyjska).

Warto wspomnieć, że szwajcarska oraz rosyjska odmiana cyrkonii jest najbardziej popularna i najczęściej wykorzystywana do produkcji wyrobów biżuteryjnych. Cyrkonie produkowane są w wielu krajach Europy i świata, głównie w Chinach, Rosji czy Indiach.

Podstawowa różnica pomiędzy diamentem a cyrkonią polega na tym, że kamień syntetyczny pod względem optycznym jest pozbawiony jakichkolwiek wad.

W kategoriach krystalograficznych uznaje się, że cyrkonia jest kamieniem izometrycznym. Podobnie jak diament, posiada ona wysoki indeks refrakcji, czyli współczynnik załamania światła i jego rozproszenia na poziomie znacznie wyższym niż popularny diament.

Cyrkonia może nosić ślady zarysowania przez inne minerały.

Biżuteria z cyrkoniami wyróżnia się idealną przeźroczystością kamieni. W przeciwieństwie do diamentów, cyrkonie nie posiadają również żółtych tonów. Dzięki precyzyjnej pracy szlifierzy te kamienie syntetyczne mogą posiadać efektowne facety, czyli ścięcia, które zaznaczają się nieco inaczej niż w przypadku diamentu, pozwalając na osiągnięcie wyjątkowego błysku.

Cyrkonia to kamień syntetyczny o bardzo wysokim lśnieniu, powstającym w wyniku znacznie większej dyspersji niż ma to miejsce w przypadku diamentu.

Alternatywa popularnych diamentów, czyli cyrkonie to kamienie syntetyczne, które produkowane są w wielu krajach świata. Są powszechnie używane do produkcji biżuterii z takich szlachetnych kruszców, jak złoto, srebro czy platyna.