Czarne złoto – co warto o nim wiedzieć?

Złoto to chyba jeden z najbardziej znanych na świecie metali szlachetnych. Przez niektórych uznawany jest nawet za najdroższy z materiałów. Oczywiście, zdania na jego temat są podzielone i trudno znaleźć grono osób, które są wyłącznie jego zwolennikami czy przeciwnikami.

Jedno jest pewne.

Złoto i biżuteria z niego to najpopularniejsze prezenty zaręczynowe jak i ślubne. Nie przez przypadek właśnie ze złota wykonane są najcenniejsze dla nas przedmioty. Pierścionki na zaręczyny czy obrączki ślubne w zdecydowanej większości wykonane są właśnie ze złota. Nie jest tajemnicą, że największą popularnością w jubilerstwie cieszy się żółte złoto, choć coraz popularniejsze jest także i różowe złoto czy wreszcie znane nam także białe złoto.

A czym jest czarne złoto? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!

Czym jest czarne złoto?

Dla wielu osób może być to absolutnym zaskoczeniem, że dobrze znane im złoto może być właśnie w kolorze czarnym. Jak dotąd mianem tym określana była ropa naftowa jako najbardziej pożądany surowiec na świecie. Tymczasem naprawdę w przemyśle jubilerskim funkcjonuje taki kruszec.

Mało tego, zdobywa coraz większe uznanie wśród klientów. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na zakup biżuterii właśnie w tym kolorze złota.

Biżuteria z czarnego złota jest niepowtarzalna i bardzo oryginalna.

Jednak, czym jest czarne złoto? Warto sprawdzić, bowiem jest absolutną nowinką w jubilerstwie. Inaczej nazywane jest też czasem nanoporowatym złotem i zostało stworzone przez naukowców z Korei Południowej. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Okazuje się, że kruszec ten jest zdecydowanie bardziej odporny i dwukrotnie bardziej wytrzymały od czystego złota. Warto wiedzieć także, że czarne złoto jest jednocześnie o 30% lżejsze niż tradycyjne. Ale to jeszcze nie wszystko.

Czarne złoto jest doskonałą alternatywą dla wszystkich osób, które zmagają się z alergiami. Jest to metal bardzo stabilny chemicznie, dzięki czemu nie powoduje alergii, którą może wywołać inny rodzaj tego metalu.

Czarne złoto – jak powstaje?

To jedna z najciekawszych technik w jubilerstwie. Otóż, metod produkcji czarnego złota jest kilka i każda jest nieco inna. Zasadniczo materiał ten powstaje z połączenia złota z innym metalem takim jak m.in. kobalt czy rod. Jednak warto wiedzieć, że tak powstały materiał nie jest stopem złota, gdzie metale są łączone, mieszane.

W przypadku zaś czarnego złota czarna warstwa powstaje jedynie na jego zewnętrznej części. To jedna z najbardziej znanych metod wytwarzania czarnego złota, jednak dość kosztowna przez nakładanie innego metalu szlachetnego. Stąd jubilerzy nakładają jedynie jego cienką, pojedynczą warstwę na dany wyrób. To powoduje jednak, że po jakimś czasie powłoka z czarnego złota się wyciera i trzeba ten zabieg powtarzać. Jak często? Przyjmuje się, że co 6 miesięcy do kilku lat.

Jeśli jednak zainwestujesz w złoto wysokiej próby oraz doskonale wykonany z niego pierścionek czy naszyjnik, z pewnością będziesz się czarnym złotem cieszyć o wiele dłużej.

Innym sposobem na uzyskanie czarnego złota jest stworzenie wspomnianego wyżej nanoporowatoego złota. Na czym polega ta technika? W tym celu wykorzystuje się specjalny młyn kulowy. Dzięki niemu metal zwiększa swoją wytrzymałość na zginanie stopu srebra i złota. Po zakończeniu tego procesu srebro się wytrawia za pomocą kwasu azotowego. I w ten sposób właśnie powstaje czarne złoto. Ma ono chropowatą powierzchnię i nie jest tak lśniące jak jego biały czy żółty odpowiednik.

To oczywiście nie jedyne techniki powstawania tego wyjątkowego kruszcu. Równie popularną jest także technika chemicznego osadzania z fazy gazowej czy najnowsza metoda obróbki laserowej. W jej efekcie otrzymujemy metal, który jest idealnie czarny.

Czarne złoto w jubilerstwie

To jeden z tych metali, który stał się absolutnym hitem w jubilerstwie. Trudno się dziwić tej modzie. W końcu stworzone z niego pierścionki zaręczynowe czy obrączki ślubne są niezwykle oryginalne i unikatowe. W dobrym salonie jubilerskim znajdziemy pięknie wykonaną złotą biżuterię w kolorze czarnym. To nie tylko popularne pierścionki, ale także kolczyki, naszyjniki czy zawieszki z czarnego złota. Takie wyroby pięknie przyciągają uwagę i mogą stać się eleganckim uzupełnieniem każdej stylizacji.

Warto jednak zawsze sprawdzić, ile jest prawdziwego złota w stopie materiału, z którego dana rzecz została wykonana. Im jest go więcej, tym większa jest wartość biżuterii. Dlatego pierścionek z czarnego złota idealnie spełni się w roli pierścionka zaręczynowego!