Czerwony diament – najrzadszy kamień świata

Kamienie jubilerskie stosowane w biżuterii potrafią najpełniej oddać jej piękno. Dzięki nim każdy wyrób zyskuje prestiż i elegancki design. Takie naszyjniki, pierścionki czy zawieszki stają się najpiękniejszym dopełnieniem eleganckiej stylizacji.

Dlaczego są tak pożądane? Warto wiedzieć, że kamienie szlachetne, bo o nich mowa to odmiany minerałów i skał, które najczęściej stosowane są w jubilerstwie. Stąd tez ich nazwa, kamienie jubilerskie. Który z kamieni szlachetnych jest najrzadszy na świecie?

To czerwony diament.

Czym są kamienie szlachetne?

Każdy kamień szlachetny ma swoją historię. Dlatego jest tak tajemniczy i pożądany. Jednak nie to stanowi o jego wyjątkowości. Przede wszystkim o jego wartości decyduje to, że jest rzadko spotykany w przyrodzie, jednorodny i czysty. To, co odróżnia je od zwykłych skał i minerałów to przede wszystkim intensywny połysk lub jego brak, unikalna barwa i duża twardość.

Ta ostatnia wynosi nawet ponad 7 w skali Mohsa, która ma 10 stopni. Im bliżej 10, tym kamień twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Wszystkie kamienie, które mają niższą twardość, określane są jako półszlachetne. One także wykorzystywane są w jubilerstwie, choć ich prestiż nie może się równać z tymi szlachetnymi.

Wśród nich do najbardziej znanych bez wątpienia należy diament. To kamień szlachetny, który ma największą twardość, blask i niezwykłe właściwości odbijania światła. To diament jest tym kryształem, który zdobył największe uznanie w świecie jubilerskim i wśród eleganckich kobiet.

Jedna z jego odmian jest jednak szczególnie wyjątkowa z uwagi na jego rzadkość.

Czerwony diament – najdroższy kamień świata

Bez wątpienia diamenty są najbardziej pożądanymi kamieniami szlachetnymi. Bez względu na wszystko, to właśnie one są niekwestionowanym liderem wśród najcenniejszych minerałów. Okazuje się jednak, że wcale nie te przezroczyste, które hipnotyzują grą świateł, są najcenniejsze.

Nie każdy wie, że wśród diamentów jest jeden z nich, który stał się absolutnym zwycięzcą rankingu na najdroższy, najrzadszy i najbardziej pożądany minerał. To czerwony diament o barwie zbliżonej do rubinowej. Z uwagi na jego oryginalne rozmiary, uznawany jest także za najdroższych na świecie.

Według klasyfikacji jubilerskich zaś zaliczany jest do grupy II a. To oznacza, że w jego składzie nie występują żadne pierwiastki, które mogą negatywnie wpływać na jego barwę. Jego czystość jest niespotykana wśród innych minerałów. Dlatego jest tak wyjątkowy.

O tym, jak bardzo jest rzadki, potwierdzają zdania wielu specjalistów. Otóż proporcje diamentów czerwonych do pozostałych określa się jako 0,0001%. To doskonale obrazuje jego absolutną wyjątkowość. Pozyskiwany jest ze znanej kopalni Argyle w Australii, choć nie tylko.

Miejscem, gdzie naturalnie występuje, jest także Ameryka Południowa, a dokładniej Brazylia, gdzie go odkryto. Jego złoża jednak są bardzo małe, zatem zdobycie takiego diamentu jest jak wygranie losu na loterii. Dlatego ceny tego drogocennego klejnotu osiągają najwyższy światowy pułap.

Cena za karat czerwonego diamentu osiąga nawet wysokość 2 do 2,5 mln USD. W przeliczeniu na złotówki to mniej więcej 10 milionów złotych. Zatem, z pewnością jest to najdroższy kamień szlachetny na świecie. Szacuje się, że na świecie istnieje jedynie 30 takich kamieni, z których większość waży mniej niż 0,5 karata!

Biżuteria z czerwonym diamentem

Tak jak każdy kamień szlachetny, także i czerwony diament poddawany jest obróbce. Jednak praca ta to prawdziwa wirtuozeria. Tak rzadkie kamienie wymagają bowiem wyjątkowego traktowania. Jubiler, który zajmuje się jego obróbką, koniecznie powinien mieć najwyższe doświadczenie w swoim zawodzie.

Z uwagi na jego niewielkie wymiary, proces ten wymaga absolutnego skupienia i najwyższych umiejętności. Jednak samo cięcie nie jest tu największym problemem. Warto wiedzieć, że czerwony diament nie odbija tak światła, jak diament tradycyjny, a promienie słońca załamują się na nim zupełnie inaczej.

Dlatego najważniejszym zadaniem podczas szlifowania jest wydobycie odpowiedniej głębi koloru przy zachowaniu jego właściwości odbijania światła, a to ogromne wyzwanie. Dlatego obróbką czerwonych diamentów zajmują się tylko najlepsi, światowi szlifierze, a biżuteria z czerwonym jest jedną z najrzadszych.

Pierścionek zaręczynowy z tym kamieniem, oprawiony w platynę czy białe złoto potrafi osiągnąć naprawdę zawrotne ceny. Jednak bez wątpienia jest także najbardziej pożądanym dowodem miłości.