Czym jest geoda?

Wiele osób, interesujących się mineralogią, zadaje sobie pytanie – czym jest geoda? Każdy wie, jak wygląda piękny pierścionek na przykład z ametystem, ale pochodzenie tego kamienia nie każdemu jest znane.

Geody są sferycznymi lub subsferycznymi strukturami skalnymi z wewnętrzną wnęką, wyłożoną materiałem mineralnym, przeważnie w postaci kryształów. Twory te mają wytrzymałą ścianę zewnętrzną, która jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne niż otaczająca ją skała.

Pozwala im to przetrwać w stanie nienaruszonym, gdy okalająca ją formacja skalna ulega erozji pod wpływem działania na przykład wód opadowych.

Mineralne wnętrze geody jest często wypełnione drobnymi i większymi kryształami, w zależności od jej wielkości. Mogą być to kryształy kwarcu, agatu czy na przykład wspomnianego już ametystu, które wyglądają w tej postaci spektakularnie.

Geoda – twór geologiczny z zaskakującymi skarbami w środku

Bogaty fiolet ametystu, doskonale białe kryształy kalcytu czy kolorowe agaty, tworzą różnorodne wnętrza geod. Rzadkie okazy tych tworów geologicznych mogą być wypełnione piękną, niebieską krzemionką, różowym rodochrozytem, czy zachwycającym opalem z żywą grą kolorów lub innymi rzadkimi minerałami.

Geody mieszczą się w zakres wielkości od poniżej jednego centymetra do nawet kilku metrów średnicy. Z zewnątrz większość geod wygląda mało atrakcyjnie, jak zwykłe skały, ale po ich otwarciu widok może zapierać dech w piersiach.

Dla znawcy tematu odnalezienie geody wśród skał nie jest problemem, jednak niedoświadczona osoba może jej w ogóle nie odróżnić od otoczenia.

Geoda – brzydka skała z pięknym wnętrzem

Dla większość geologów geody nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak wśród laików budzą one ogromne zdziwienie i jednoczesny zachwyt. Nieciekawa skała zawierająca piękną gromadę kryształów przykuwa uwagę każdej osoby.

Pęknięte i otwarte lub specjalnie przepiłowane oraz wypolerowane, geody budzą ogromne zainteresowanie. Osoby, które nigdy nie miały do czynienia z geologią kupują tysiące ton geod każdego roku na całym świecie. Pragną je mieć, by cieszyć się ich wyjątkowym widokiem.

Małe, przecięte geody, noszą jak biżuterię, oprawione w złoto lub srebro. Przepiłowane i wypolerowane, cienkie plastry geod podkładają jak podstawki pod szklanki, a niesamowitymi, wielkimi geodami ametystu, podkreślają wyjątkowy wystrój domów lub biur.

Geody to namacalny i zachwycający swoim niepowtarzalnym pięknem dowód geologicznych zmian na ziemi.

Dochodowa sprzedaż geod

W kilku częściach świata, wydobywanie geod to dochodowa gałąź przemysłu. W państwach tych geody są również przygotowywane do sprzedaży rynkowej i wysyłane do miejsc, gdzie są one kupowane jako okazy naukowe, elementy sztuki naturalnej i po prostu wyroby cieszące oczy.

Brazylia, Urugwaj, Meksyk i Namibia to cztery przykłady krajów, w których wydobywanie geod stało się lokalnym przemysłem.

Geody szybko sprzedają się na wystawach biżuterii i minerałów, w muzeach geologicznych, sklepach z kamieniami, galeriach sztuki i miejscach z wyrobami naturalnymi. W czasie pokazów skał i minerałów, zawsze przyciągają tłumy.

Szczególny zachwyt budzą oczywiście geody otwarte. Jest coś wyjątkowego w pięknym skarbie ukrywającym się w skale, która z zewnątrz wygląda zupełnie zwyczajnie.

Geody – powstawanie i występowanie

Geody nie jest łatwo znaleźć. Występują one zwykle w dużych ilościach na obszarach, gdzie skały powstały w specjalnym środowisku geochemicznym, na przykład pochodzenia wulkanicznego.

Znaleźć je można w pokładach bazaltu, wapienia czy dolomitów. Co do ich powstawania jest wiele teorii. Ich częste występowanie na obszarach aktywności wulkanicznej, można wyjaśnić faktem tworzenia się pustych przestrzeni w bazaltowych lawach.

Niektóre puste przestrzenie były uprzednio wypełnione przez gazy, które nie zdołały wydostać się z lawy, zanim powierzchnia skał ostygła. Po ich ulotnieniu się, różnego rodzaju minerały, przeważnie kwarc, agat czy opal, zostały dostarczone w te miejsca przez wodę hydrotermalną lub wody gruntowe.

Geody to niebywałe twory geologiczne, które wyróżniają się wspaniałą niespodzianką znajdującą się w ich wnętrzu. Pozornie nieciekawe z zewnątrz, kryją prawdziwe skarby.