Czym jest tombak?

Wiele osób zastanawia się, czym jest tombak? Termin ten wywodzi się z języka malajskiego lub indonezyjskiego i oznacza miedź. Tombak stanowi imitację złota, dlatego też często mylony jest przez mało doświadczone osoby z wyrobami biżuteryjnymi z tego metalu szlachetnego.

Tombak trafił do Europy za sprawą Holendrów, którzy przywieźli go z Półwyspu Indonezyjskiego i Malajskiego. To stop miedzi z cynkiem. W jego składzie chemicznym znajduje się powyżej 80% miedzi.

Tombak wyróżnia się żółtą barwą i wysokim połyskiem, dlatego też pozornie przypomina on swoim wyglądem złoto, jednakże jest to małowartościowy kruszec.

W celu uniknięcia jakichkolwiek pomyłek i zakwalifikowania go do złota, biżuteria z tombaku posiada wybity znak pobierczy, na którym znajdują się trzy litery alfabetu – MET. Tombak używany jest jako imitacja wyrobów jubilerskich.

To produkt wykorzystywany także w produkcji instrumentów muzycznych, wężownic, rurek manometrycznych i do platerowania. Ponadto używany jest także do wytwarzania pocisków i nabojów pistoletowych oraz karabinowych, w celu zmniejszenia siły tarcia pomiędzy pociskiem a lufą, w trakcie wystrzału.

Z racji tego, że tombak może zawierać śladowe ilości złota lub też być całkowicie pozbawiony dodatku tego metalu szlachetnego, biżuteria wykonana z tego surowca nie ma żadnej wartości materialnej. Biżuteria z tombaku może być bardzo dokładną kopią oryginalnych wyrobów ze złota.

Czym jest tombak? Jak odróżnić go od złota?

Istnieje wiele sposobów na to, aby odróżnić prawdziwe złoto od tombaku. Doświadczony jubiler jest w stanie określić, czy konkretna biżuteria została wykonana z metalu szlachetnego, czy też ze stopu miedzi i cynku.

Imitacje wyrobów złotniczych w postaci biżuterii z tombaku, często sprzedawane są w sklepach internetowych i na różnego rodzaju stoiskach handlowych, znajdujących się między innymi na bazarkach. Rzeczywistą wartość tych wyrobów można ocenić w różny sposób, używając do tego celu również domowych sposobów.

Warto sprawdzić próbę produktu, najlepiej na stronie internetowej głównego Urzędu Miar i Wag. Wybity odpowiedni znak i liczba, potwierdzają, że dany egzemplarz biżuterii jest wykonany z metalu szlachetnego, jakim jest złoto.

Domowym sposobem na odróżnienie złota od tombaku jest także próba z magnesem. Wiadomym jest, że metal szlachetny w postaci złota nie ma właściwości magnetycznych. W trakcie przykładania magnesu do złotej biżuterii nie powinien do niej przylgnąć.

W przypadku wyrobów z tombaku, magnes bardzo często przywiera do nich, co stanowi potwierdzenie tego, że to wyłącznie imitacja złota.

Tombak – odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie związków chemicznych

Tombak z racji tego, że zawiera miedź, cynk i śladowe ilości innych metali nieszlachetnych, nie jest odporny na rdzewienie i ma tendencję do brudzenia skóry na zielono. Oryginalna biżuteria, wykonana ze złota w próbie 333 lub 585, nie posiada przebarwień lub widocznych przetarć, pod którymi można zobaczyć warstwę metalu nieszlachetnego.

Imitacja złotej biżuterii z tombaku zawiera w swoim składzie wiele stopów metali nieszlachetnych, które wchodzą w reakcję z powietrzem, wodą, detergentami i różnego typu związkami chemicznymi. Może to powodować ich trwałe odbarwienie, korodowanie, powstawanie osadów i plam.

Sztuczne złoto, czyli tombak jako stop miedzi i cynku, jest znacznie cięższe od używanego w jubilerstwie prawdziwego kruszcu. To materiał, który często ulega uszkodzeniom mechanicznym w postaci wgnieceń.

Wyroby z tombaku wyróżniają się także bardzo konkurencyjną ceną w stosunku do oryginalnych produktów wykonanych z metalu szlachetnego. Istotne jest przede wszystkim, by nie nabywać złota od przypadkowych osób, po zbyt atrakcyjnej cenie. Kiedyś było to dosyć częstym procederem. W tej chwili istnieją lombardy, w których wstawiane w komis złoto jest dokładnie sprawdzane.

Weryfikację danej biżuterii pod kątem tego, czy jest ona wykonana ze złota, czy z tombaku, warto powierzyć jubilerowi, który jest w stanie wykonać tę usługę profesjonalnie. Można być pewnym, że specjalista ten odróżni bez problemu prawdziwe złoto od imitacji.