Diament

Powodów, dla których diamenty tak ceniomy i pożądamy, jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest ich niezwykła trwałość. To najtwardsza występująca w przyrodzie substancja, jaką poznał człowiek. Stąd też wywodzi się ich nazwa. Adamantos to w języku starogreckim niezniszczalny. W istocie diament jest czystym węglem, co udowodnił XVIII-wieczny francuski uczony, Antoine Lavoisier.

Najwięcej diamentów wydobywa się w Rosji, jednak najcenniejsze okazy trafiają do nas z Afryki, głównie z Botswany. Warto zaznaczyć, że jedynie kilkanaście procent światowego wydobycia diamentów to kamienie o wartości jubilerskiej.

Nie jest tajemnicą, że najpopularniejszym zastosowaniem diamentów jest ozdabianie pierścionków zaręczynowych. Dzięki tej tradycji, która sięga XV wieku, kamień ten stał się symbolem miłości i wierności. Za pierwszy diamentowy pierścionek zaręczynowy uznaje się ten wręczony Marii Burgundzkiej przez Maksymiliana I Habsburga. Miało to miejsce w 1477 roku. To, że tradycja przetrwała tak długie lata, najdobitniej świadczy o tym, że w diamentach tkwi niezwykła moc.