Egipskie znaki we współczesnym jubilerstwie

Wybierając biżuterię najczęściej kierujemy się przede wszystkim gustem. Najczęściej mamy już upatrzone motywy, wzory i kamienie szlachetne, w których czujemy się najlepiej.

Dobrze dopasowany pierścionek czy naszyjnik jest w stanie odmienić każdą stylizację. I wie o tym każda modna i elegancka kobieta. Właśnie, kobieta. Wielu osobom właśnie z kobietą kojarzy nam się biżuteria.

Jako rzecz rodzaju żeńskiego czy jest zarezerwowana wyłącznie dla pań? Oczywiście, że nie. Współcześni mężczyźni równie chętnie ją noszą, choć są zdecydowanie mniej wymagający niż panie. Czy tak było zawsze? Okazuje się, że nie.

W starożytnym Egipcie mężczyźni nosili biżuterię równie chętnie jak kobiety. Które motywy w niej przetrwały do naszych czasów? Oczywiście te z charakterystycznymi egipskimi znakami.

Elegancka biżuteria kiedyś i dziś

Starożytny Egipt kojarzy nam się zwykle z piramidami i faraonem, przepychem i złotem. I właśnie tak było. Nie sposób tu pominąć równie ważnego aspektu tej kultury, którym były wyroby jubilerskie. Biżuteria była wówczas symbolem bogactwa i nosił ją każdy, kogo było na nią stać.

Równie często zdobiła kobiety jak i mężczyzn. Potwierdzają to liczne skarby odkryte na terenie ówczesnego Egiptu. Sztuka jubilerska w tamtych czasach przede wszystkim inspirowana była motywami religijnymi. Dlatego zachowane do naszych czasów przepiękne bransolety, wisiorki czy zdobione nausznice przypominają bardziej amulety niż modny gadżet.

Egipcjanie wierzyli bowiem, że w nich zamknięta jest magiczna moc, która chronić ich będzie przed złym fatum. Była więc przede wszystkim talizmanem, mocno związanym z kultem religijnym i takie przede wszystkim pełniła zadanie.

Nie przeszkadzało to jednak w tworzeniu oryginalnych, bogato zdobionych ozdób, które dla współczesnych jubilerów stały się inspiracją do tworzenia zachwycających kolekcji na miarę klejnotów Kleopatry. Dziś oczywiście mniejsze znaczenie przywiązujemy do symboli egipskich i raczej traktujemy je jako oryginalny gadżet. Jednak są one wciąż żywe i stanowią jeden z najbardziej oryginalnych motywów w jubilerstwie.

To one potrafią łączyć przeszłość z teraźniejszością.

Egipskie znaki we współczesnym jubilerstwie

Najnowsze kolekcje pokazują najlepiej, że symbolika egipska w jubilerstwie jest wciąż modna. To obecnie najmodniejszy trend, który doceniły wszystkie eleganckie kobiety. Wystarczy przyjrzeć się dzisiejszym naszyjnikom czy wisiorkom wykonanym ze srebra i złota.

Obok zawieszek zodiakalnych ogromną popularnością cieszą się te z symbolem boga słońca czy motywami zwierzęcymi. Tak, to właśnie oryginalna bransoletka z sokołem czy skarabeuszem nawiązuje do symboliki egipskiej.

Geometryczne wzory biżuteryjne wykonywane są również na podobieństwo egipskiego rzemiosła. Jak widać biżuteria z motywami egipskimi to ponadczasowy symbol elegancji i klasy. Zwiewne, delikatne motywy przypominające koronkę, misternie zdobione kolie wysadzane kamieniami szlachetnymi to kolejna inspirowana starożytnością modna biżuteria.

Można ją nosić zarówno na co dzień jak i na specjalne okazje. Dziś do najbardziej pożądanych wzorów należą właśnie amulety mające o wiele większe znaczenie niż tylko walor estetyczny.

Oryginalna biżuteria złota i srebrna to obecnie właśnie ta, której inspirację jej projektanci odnaleźli w egipskich bogach. Zmysłowy łańcuszek z symbolem nieskończoności, zawieszka z geometrycznym diamentem czy wreszcie pierścionek z symbolem Boga Słońca.

To wszystko nie jest naszym, współczesnym odkryciem. Znaki te znane są od starożytności. Jednak współcześni projektanci nadali im nowy wymiar. Dziś nie są to jedynie amulety przynoszące szczęście, ale ponadczasowa, zawsze modna biżuteria.

Poznaj nasz asortyment i przekonaj się, jak pięknie elementy biżuterii z symbolem egipskim potrafią stać się najlepszym dodatkiem dla każdej kobiety, łącząc tradycję z nowoczesnością.