Grawerunek w jubilerstwie – czym jest i jak to robimy?

Jednym z najpiękniejszych prezentów jest z pewnością oryginalna biżuteria. A jak sprawić, aby ten prezent jeszcze bardziej podkreślał, jak obdarowana osoba jest dla nas ważna? Idealnym pomysłem jest grawerunek, który nadaje takiej biżuterii indywidualizmu.

Spośród wielu pierścionków zaręczynowych czy naszyjników właśnie ten z grawerunkiem jest niesamowicie wyjątkowym i absolutnie unikalnym prezentem.

Czy to jednak tylko przejściowa moda, czy trend, który na stałe wpisał się w branżę jubilerską? Co warto wiedzieć o grawerowaniu biżuterii? Oto kilka słów na ten temat.

Grawerowanie – czym jest?

Dla wielu osób pojęcie grawer i grawerowanie są pojęciami tożsamymi. Czy jest tak faktycznie? Okazuje się, że nie, choć wciąż często pojęcia te są mylone i używane zamiennie. Otóż, grawerunek to jedna z technik w jubilerstwie, znana również jako rytowanie.

Polega na umieszczaniu napisów, ornamentów i innych zdobień na biżuterii przy pomocy rylców grawerskich. Najczęściej grawerunek umieszczany jest na srebrnej lub złotej biżuterii. Najwdzięczniejszym wyrobem są bez wątpienia obrączki ślubne, zawieszki czy wreszcie pierścionki zaręczynowe.

Nie należy jednak mylić grawerunku w grawerem, którym jest osoba, która zajmuje się zdobieniem wyrobów. Warto też wiedzieć, że grawerunek to jedna z najstarszych technik dekorowania, a jego historia wcale nie jest związana wyłącznie z biżuterią czy ogólnie pojętym jubilerstwem.

Otóż, już ludzie pierwotni ryli w skale czy drewnie w ten sposób pozostawiając po sobie ślad dla przyszłych pokoleń. Z czasem metoda ta ewoluowała, zmieniły się techniki jak i narzędzia wykonania. Dziś dzięki rozwojowi techniki najczęstszą metodą grawerowania jest technika laserowa. Dzięki temu stworzona dekoracja czy napis jest niezwykle precyzyjny i dokładny.

Czy jednak każdy jubiler oferuje biżuterię z grawerunkiem? Niestety nie. Tylko dobry sklep jubilerski ma tego rodzaju ofertę dla klientów. Dlaczego tak jest?

W dzisiejszych czasach, mimo ogromnego postępu w zawodzie złotnika i grawera nadal jest to zajęcie niszowe. Nie każdy bowiem może nauczyć się tego zawodu. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy jedynie zaprogramować komputer, aby wykonać oryginalny grawerunek. Do tego potrzebna jest jeszcze wrażliwość i ogromne poczucie artyzmu. Bo grawerowanie jest sztuką, nawet w dzisiejszych czasach.

Techniki grawerowania – sztuka tworzenia piękna

Już wiemy, że dziś coraz częściej sięgamy po nowoczesne techniki grawerowania laserowego. Jednak bez wątpienia najbardziej szlachetną metodą jest grawerowanie ręczne, przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Dzięki temu zdobienie jest trwalsze i oryginalniejsze.

Podczas produkcji biżuterii nie sposób przewidzieć jaki napis czy rysunek będzie życzył sobie jej właściciel. Dlatego grawerunek umieszczany jest na gotowym wyrobie. Dzięki temu można stworzyć zindywidualizowaną kolekcję biżuterii złotej lub srebrnej.

Rzeźbienie grawerunku wymaga jednak ogromnej precyzji i wyczucia. Zbyt głęboki ryt może uszkodzić biżuterię, a zbyt płytki nie będzie widoczny. Dlatego tylko doświadczony mistrz grawer jest w stanie dobrać go idealnie, w zależności od rodzaju biżuterii. Grawerunek jednak nie tylko umieszczamy na metalach, a których wykonana jest biżuteria.

Często klienci życzą sobie umieszczenie go na diamencie czy innym kamieniu szlachetnym. Tak ozdobiony wyrób jest bez wątpienia najlepiej spersonalizowanym prezentem.

Biżuteria z grawerunkiem – idealny prezent dla ukochanej

Jeszcze niedawno grawerunek kojarzył się wielu osobom z męską biżuterią. Jednak dziś to najlepsza metoda na stworzenie najbardziej oryginalnej biżuterii dla ukochanej czy dla dzieci.

Pierścionki zaręczynowe z grawerunkiem czy łańcuszek albo bransoletki na rocznicę ślubu czy chrzciny z wyrytą datą albo imieniem są obecnie ogromnie popularne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ta unikatowy prezent z okazji urodzin, imienin czy właśnie rocznicy ślubu.

Najpiękniejszy prezent to ten dany z serca. A jak najlepiej jest przekazać emocje i stworzyć pamiątkę na lata?

Nie przez przypadek tez coraz więcej Młodych Par decyduje się na oryginalny grawerunek na obrączkach ślubnych. Może być to data ich ślubu albo odcisk palca. Ważne, aby jak najlepiej personalizowało osobę, której taki wyrób dajemy.

Czy może być piękniejsze wyznanie miłości jak ślubna obrączka z odciskiem palca ukochanej osoby albo sentencja, która zapada w pamięć? Bez wątpienia to najpiękniejsza pamiątka, która pozostanie z nami na lata.