Jak czyścić biżuterię?

Osoby posiadające wyroby jubilerskie, zastanawiają się, jak czyścić biżuterię? Każdemu zależy na tym, by zawsze pięknie lśniła i wyglądała jak nowa. Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Długie noszenie wyrobów biżuteryjnych, łączy się z tym, że stają się one matowe i często pokrywają ciemną powłoką. Zarówno biżuteria wykonana ze złota, jaki ze srebra, po pewnym czasie wchodzi w reakcję z potem, osoby ją noszącej. Podlega także działaniu wody, detergentów i zmienia swój wygląd.

Dlatego konieczne jest czyszczenie biżuterii, zarówno tej złotej, jak i srebrnej Oczywiście należy pamiętać o tym, że warto dbać o tego rodzaju wyroby, szczególnie o złote, ponieważ wykonane są z drogiego kruszcu i niszczenie ich poprzez wystawianie na działanie detergentów lub perfum powoduje, że tracą one nie tylko na swoim wyglądzie, ale także na swojej wyjątkowej wartości.

Należy zatem mieć na uwadze, że biżuteria taka jak naszyjniki, łańcuszki, pierścionki czy bransoletki, jak również kolczyki, powinna być zdejmowana do kąpieli. Ważne jest to z dwóch powodów, ponieważ będzie ona traciła swój blask pod wpływem działania mydła, ale także będzie zachodziła możliwość jej zgubienia. Nieraz przecież zdarza się, że w czasie kąpieli wypadnie kolczyk z ucha i wpadnie do odpływu.

Jak czyścić biżuterię – kilka praktycznych porad

Mycie biżuterii wodą z mydłem w czasie kąpieli, może oczywiście odrobinę pomóc, usuwając z niej pot i ewentualne resztki kosmetyków, jednak warto pamiętać, że niedostatecznie spłukane mydło, może pozostać na metalu szlachetnym i zmatowić ten materiał.

Czyszczenie biżuterii nie jest rzeczą łatwą wbrew pozorom, ponieważ każdy rodzaj surowca, jak i składnika wyrobów biżuteryjnych, może wymagać zupełnie innego procesu oczyszczania, a także rodzaju środków do usuwania zabrudzeń. Należy mieć na uwadze, że metale takie, jak srebro czy złoto, utleniają się także pod wpływem dostępu powietrza. Wyroby te ciemnieją i powstaje na nich trudna do usunięcia patyna.

Oczywiście można wykorzystać domowe sposoby w procesie takim, jak czyszczenie biżuterii. Jeśli chodzi o wyroby biżuteryjne ze srebra, to sprawdzi się zwykła pasta do zębów i szczoteczka, którą można dokładnie wyczyścić produkty z tego kruszcu.

Należy uważać jednak, by nie uszkodzić oprawionych w nią kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Mogą zostać poważnie porysowane lub ulec ukruszeniu, co w rezultacie zaważy na estetyce całego wyrobu biżuteryjnego.

Czyszczenie srebrnej i złotej biżuterii – sposoby domowe i profesjonalne

Najbardziej popularna i najprostsza metoda czyszczenia srebra i złota, która nie oddziałuje niszcząco na powierzchnię tych metali, to specjalna kąpiel wodna. Do jej wykonania potrzebna jest woda, sól warzona oraz kawałek folii aluminiowej, który należy zgnieść w kulkę.

Do gotującej się wody należy wsypać niewielką ilość sól i wrzucić kulkę aluminiową. Do takiego wywaru ostrożnie włożyć wyrób jubilerski, na przykład zawieszony na sznurku. Po chwilowym trzymaniu biżuterii w gorącej kąpieli wodnej, można ją wyjąć, by przekonać się, że produkt odzyskał swój blask.

Czyszczenie wyrobów jubilerskich można wykonać również z pomocą profesjonalnych środków, dedykowanych tej czynności. Warto jednak i w tym przypadku pamiętać o tym, że kamienie organiczne, takie jak na przykład koral, turkus czy perła, bardzo źle reagują na kontach z różnego rodzaju chemią.

Zdecydowanie najbezpieczniejszą formą działania, jaką jest czyszczenie biżuterii, szczególnie złotej, będzie oddanie jej w tym celu do profesjonalnego zakładu jubilerskiego.

Każdy punkt tego typu wykona to zadanie perfekcyjnie, a powierzona jego specjalistom biżuteria, odzyska szybko swój pierwotny wygląd i na pewno będzie wyglądać rewelacyjnie. Działania tego rodzaju często wykonywane są dosłownie od ręki.

Posiadając biżuterię złotą lub srebrną, zawsze warto dbać o jej perfekcyjny wygląd. W tym celu konieczne jest fachowe czyszczenie wyrobów jubilerskich, które najlepiej powierzyć profesjonalistom.