Jak odróżnić brylant od cyrkonii? 

Każdy, kto widział brylant i cyrkonię wie, jak bardzo są do siebie podobne. Niewprawne oko laika w zasadzie nie jest w stanie ich od siebie odróżnić Tymczasem, oba te kamienie tak naprawdę różnią się od siebie i to znacznie i jest kilka sprawdzonych sposobów na ich rozróżnienie.

Poznając je, łatwiej nam będzie rozpoznać szlachetny brylant od mniej szlachetnej cyrkonii. Jak odróżnić brylant od cyrkonii? Dziś kilka słów właśnie o tym.

Jak rozpoznać brylant a jak cyrkonię?

Brylant to nic innego jak oszlifowany diament. Jest to najbardziej znany i pożądany kamień jubilerski. To on stanowi najpiękniejszą ozdobę pierścionków zaręczynowych, kolii czy zawieszek. Ceniony jest przez jubilerów i eleganckie kobiety za niepowtarzalny blask oraz magiczną aurę tajemniczości.

Trudno jest znaleźć drugi równie popularny kamień szlachetny, jak właśnie brylant. Uznawany jest z najcenniejszy klejnot na wyjątkowe okazje. Bardzo podobna jest do niego cyrkonia. To dość młody kamień, bowiem po raz pierwszy na rynku pojawiła się w 1973 roku. Dziś chyba nie ma jubilera, który nie zna tego kamienia. Jest łudząco podobna do brylantu, jednak kilka cech pozwalają ją od niego odróżnić.

Przede wszystkim podstawowa różnica wynika z pochodzenia obu kamieni. Brylant w swoim naturalnym środowisku to diament. To naturalny minerał. Natomiast cyrkonia naturalna nie jest. To sztuczny kamień ozdobny. Jest zazwyczaj bezbarwny, choć zdarzają się także w odcieniu zielonym czy różowym, czy brązowym.

Ich wielobarwność sprawia, że są bardzo popularne. Pięknie prezentują się kolorowe cyrkonie m.in. w pierścionkach czy wisiorkach. Jednak mimo ich niezaprzeczalnego piękna, nadal są to kamienie syntetyczne.

Jak odróżnić brylant od cyrkonii?

Bez wątpienia brylant uznawany jest za najcenniejszy kamień szlachetny. Wprawne oko jest w stanie błyskawicznie odróżnić go od sztucznej cyrkonii. Czy są sposoby, aby także laik był w stanie odróżnić te kamienie? Tak. Przede wszystkim ich skład chemiczny oraz właściwości tak się różnią, że każdy może je od siebie odróżnić. Pierwszą z tych technik jest metoda na dotyk.

Dotykając cyrkonii, mamy uczucie ciepła. Prawdziwy brylant za to wcale się nie nagrzewa. Wystarczy sprawdzić, pozostawiając oba kamienie na pełnym słońcu. Cyrkonia będzie ciepła, brylant zimny.

Kolejną rzeczą, która je różni jest twardość. Cyrkonie są miękkie, w porównaniu z brylantem, który jest najtwardszym wśród kamieni szlachetnych. Otrzymał w skali twardości Mohsa aż 10 punktów. Oznacza to, że potrafi zarysować korund, ale sam może być jedynie zarysowany innym kamieniem. Nie uszkodzimy go ani nożem, ani stalą narzędziową.

Równie znaną metodą odróżnienia brylantu od cyrkonii jest test ze światłem. Korzystając z niej, powinniśmy obejrzeć kamień pod światło. Prawdziwy brylant powinien mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Jeśli tego nie obserwujemy, mamy do czynienia z cyrkonią.

Testów i metod na odróżnienie kamieni jest oczywiście więcej. Jednak gdy naprawdę chcemy potwierdzić autentyczność, warto skonsultować się z doświadczonym jubilerem.

O czym warto pamiętać kupując pierścionek z brylantem?

Biżuteria z brylantem to bez dwóch zdań idealny prezent dla wyjątkowej osoby. Warto jednak kupując pierścionek zaręczynowy z brylantem zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim podczas zakupu domagajmy się certyfikatu autentyczności. Każdy brylant powinien go mieć.

W certyfikacie wpisywane są wszystkie paramenty kamienia, jego waga oraz cechy charakterystyczne. Zawsze, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności brylantu, warto powierzyć go specjaliście. Jego wprawne oko pozwoli poznać czy mamy do czynienia z kamieniem naturalnym, czy nie.

To najpewniejsza metoda, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Dlatego zawsze warto kupować biżuterię z brylantem w sprawdzonych sklepach jubilerskich. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której na pewno znajdziecie idealny pierścionek z autentycznym brylantem.