Jak powstaje biżuteria?

Nic nie zastąpi doświadczenia ani wiedzy jubilera. Nawet najwyższej klasy urządzenia są tylko nowoczesną techniką, która nie zastąpi człowieka. To on nadaje jej kształt i wrażliwość oraz zdobi pięknem, którym możemy się zachwycać.

Oto kilka słów jak powstaje najpiękniejsza biżuteria w naszej pracowni jubilerskiej.

Pierwszy jest pomysł

Metody produkcji złotej czy srebrnej biżuterii zmieniają się przez lata. Nowe techniki tworzenia pięknych pierścionków, naszyjników czy kolczyków są coraz ciekawsze i oryginalniejsze. Jednak to, co nigdy się nie zmienia to talent i kunszt projektanta.

Korzystając w nowoczesnych technik w jubilerstwie to jako jedyne od wieków się nie zmieniło. Precyzja i zdolności jubilera to tak naprawdę podstawa podczas tworzenia wyrobów jubilerskich. A wszystko zaczyna się od pomysłu projektanta i jego wizji danego wyrobu.

To jeden z najważniejszych momentów, gdy tworzymy nowy produkt. Artysta tworzy szkic, rysując go na papierze. To w tym momencie tworzenie biżuterii bardziej przypomina sztukę niż sam proces produkcji. Projektant określa z jakiego metalu będzie wykonany, które kamienie szlachetne w nim zostaną użyte oraz czy będzie to element kolekcji biżuterii czy też nie.

Dzięki temu wskazany jest kierunek tworzenia i wygląd biżuterii.

Modelowanie wzoru biżuterii

Następnym etapem jest stworzenie modelu w komputerze na podstawie projektu modelu 3D. To on w najdrobniejszych szczegółach oddaje to, jak będzie wyglądać projektowana zawieszka, bransoletka czy pierścionek. W jaki sposób modelowana jest biżuteria?

Na tym etapie korzystamy z dostępnych najnowszych technologii, w tym komputerowego wspomagania projektowania. Gotowy koncept przenosimy na ekran komputera i drukujemy najnowocześniejszą drukarką 3D.

Tak powstaje pierwszy model w wosku, z którego wykonuje się pierwszy wzór w metalu, tzw. matkę. Zanim więc nasze wyroby zostaną odlane w metalu szlachetnym takim jak złoto czy srebro, każdy z nich na początku odlewany jest w wosku. Jako woskowa figura stanowi wzorzec dla tworzenia kolejnych modeli biżuterii. Taki woskowy prototyp staje się po prostu wzorem do dalszej produkcji naszej biżuterii.

Figury z wosku i gipsowe modele

Taki woskowy model następnie oblewany jest gipsem i umieszczany w specjalnym piecu. Podczas tego procesu pod wpływem wysokiej temperatury, wosk wypływa z gipsu i w ten sposób tworzy się forma umożliwiająca prawidłowy już odlew modelu biżuterii.

Ale to jeszcze nie koniec tworzenia biżuterii artystycznej w naszej pracowni. W specjalistycznych piecach próżniowych te gipsowe formy wypełniamy srebrem lub złotem. Roztopiony kruszec idealnie wypełnia gipsową formę i w ten sposób powstaje model naszej wyjątkowej biżuterii.

Może być to piękna ozdobna bransoletka, którą później ozdobimy np. perłami albo unikalna zawieszka w formie znaków zodiaku. Ten ostatni rodzaj biżuterii cieszy się ogromnym powodzeniem wśród naszych Klientów i ceniony jest za wyjątkową jakość wykonania oraz unikalne formy.

Drogocenna biżuteria pod gipsem i końcowy szlif

Po przestygnięciu gipsu, kolejnym etapem jest wydobycie odlanej biżuterii z jego środka. Kiedy już temperatura gipsu jest już odpowiednia, rozbijamy gips i wypłukujemy go. Po zakończeniu tych zabiegów, wydobywamy pięknie odlaną biżuterię, która następnie zostanie jeszcze poddana końcowej obróbce, czyli szlifowaniu, polerowaniu i przygotowana do oprawy kamieniami.

Nasze wprawne i doświadczone oko oraz ręka nadają biżuterii blasku i wyjątkowego piękna. Wszystko to wykonywane jest przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi jubilerskich w połączeniu z najnowszymi osiągnięciami technologii.

W ten sposób właśnie powstaje nasze biżuteria srebrna i złota. Zanim jednak tak unikalne wyroby trafią do naszych Klientów, każdy wykonany model poddawany jest jeszcze końcowej kontroli eksperta. Mimo, iż na każdy etapie tworzenia biżuterii jej jakość jest kontrolowana, ostatnia weryfikacja jest najważniejsza.

Dzięki temu mamy pewność, że stworzony przez nas wyrób spełnia najwyższe standardy i oczekiwania ich przyszłego właściciela.