Jak powstaje złoto w różnych kolorach?

Wiele osób zastanawia się, jak powstaje złoto w różnych kolorach? Ten metal szlachetny wykorzystywany jest głównie do wyrobu biżuterii. Na rynku dostępne są produkty w różnych barwach tego kruszcu: żółtej, białej i bardzo modnej ostatnio różowej.

Złoto jest metalem szlachetnym, który jest w swojej czystej postaci bardzo plastyczne o intensywnym żółto-pomarańczowym kolorze. W sztuce Jubilerskiej wykorzystuje się różnego rodzaju stopy tego metalu, konieczne do osiągnięcia efektu zmiany koloru złota, obniżenia kosztów surowca, zmiany niektórych cech właściwości mechanicznej jak sprężystość, twardość, udarność…. w celu dostosowania ich do technologii wykonania wyrobów oraz rodzaju użytkowania.

Można uzyskać je dodając do tego cennego kruszcu domieszki srebra, miedzi, cynku, platyny czy palladu. Dodatek określonego metalu w stopie decyduje o tym, jaki uzyskuje się kolor złota. W zależności od rodzaju i proporcji domieszek powstaje biżuteria złota o barwie żółtej, białej, jak również różowej, czerwonej, niebieskiej, a nawet zielonej.

Jak powstaje złoto w różnych kolorach? – Uzyskiwanie barwy żółtej i białej

Najpopularniejsze złoto jest oczywiście to o barwie ciemno i jasno żółtej. Uzyskuje się ją poprzez połączenie wyżej wymienionego metalu szlachetnego z dużą ilością miedzi i srebra.

Z kolei jasnożółte złoto wymaga zmniejszenia ilości domieszki miedzi. Oznacza to, że stosunek ilości miedzi i srebra w do złota, będzie znacznie niższy w danym wyrobie.

Produkcja biżuterii złotej w jasnych kolorach żółci może wymagać również zastosowania popularnego w sztuce jubilerskiej dodatku – palladu. Kolor złota jest wówczas delikatnie słomkowy lub przy dużych ilościach dodatku biały, w taniej złotej biżuterii stosuje się jako dodatek rozjaśniający nikiel.

Chcąc uzyskać idealnie biały, srebrzysty efekt, wyroby jubilerskie ze złota poddawane są często dodatkowo białemu rodowaniu, czyli pokryciu warstwą odpornego na zarysowania i matowienie rodu lub platynowaniu czyli pokrywaniu wyrobu warstwą platyny.

Stopy domieszek do współczesnych procesów odlewniczych zwane są ligurami i wykonywane są przez profesjonalne firmy, takie jak Legor, Wieland, Heimerle+Meule.

Proces produkcji złota różowego

Produkcja biżuterii złotej w kolorze różowym, czerwonym, fioletowym a nawet czarnym, jest możliwa dzięki dodaniu do stopu domieszki miedzi w odpowiednich proporcjach.

W procesie, jakim jest wytwarzanie biżuterii złotej w kolorze różowym lub jasnoczerwonym z dodatkiem miedzi, powstają wyroby bardzo odporne na matowieniem lub utratę pierwotnej barwy w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Produkowanie biżuterii złotej o barwie różowej stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Podczas wykonywania wyrobów ze złota używane są niejednokrotnie trzy a nawet cztery barwy tego metalu szlachetnego, co skutkuje uzyskiwaniem wyjątkowego efektu wizualnego produktu końcowego.

Należy jednak pamiętać, że każdy kolor złota wiąże się z jego inny właściwościami fizycznymi.

Produkcja biżuterii złotej w różnych kolorach wymaga mieszania tego metalu szlachetnego z domieszkami innych pierwiastków chemicznych. Dzięki temu można uzyskać wyjątkowe wyroby jubilerskie w barwie żółtej, białej, różowej a nawet czarnej.