Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

Dla wielu osób diament i brylant to pojęcia tożsame. Jednak wcale tak nie jest, bowiem w rzeczywistości są to dwie odrębne nazwy. I co ważniejsze, dotyczą dwóch różnych rzeczy, mimo iż ich podstawą jest ten sam kamień szlachetny. Mimo tych podobieństw, tak naprawdę oba te kamienie znacząco się od siebie różnią. Przede wszystkim wyglądem jak i ceną.

Zatem jaka jest różnica między diamentem a brylantem? Dylemat ten najczęściej pojawia się podczas wyboru pierścionka zaręczynowego. Panowie zaczynają się w tym momencie zastanawiać, czy w pierścionku miał to być diament czy brylant?

W końcu według M. Monroe to „diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety”. Dziś postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące wielu panów pytania. Oto kilka słów w tej kwestii.

Czym jest diament?

Otóż, diament to najtwardszy, niezwykle cenny kamień szlachetny, występujący naturalnie w przyrodzie. Formuje się przez wiele milionów lat i powstaje z krystalicznych cząstek węgla, na który przez tysiąclecia oddziaływały temperatura i ciśnienie. W naturalnym środowisku występuje niezwykle rzadko, a co z tym się wiąże jego cena sięga najwyższych stawek na rynku.

Nieoszlifowany diament ma nieregularny kształt, zwykle matowy kolor i średni połysk. Zatem tak naprawdę w wersji surowej jego barwa nie zachwyca ani nie wywołuje takich emocji jak po jego oszlifowaniu. Dopiero po obróbce kamień zyskuje zachwycający blask i piękny wygląd. I to właśnie w tej formie jest on stosowany do wyrobu najpiękniejszej biżuterii.

Diamenty najczęściej występują w przyrodzie w kolorach niebieskim, brązowym, czarnym albo żółtym. Najrzadziej występują diamenty bezbarwne. I te właśnie są najcenniejsze.

Aby określić kolor diamentu stosuje się skalę GIA. Warto wiedzieć, że przezroczysty diament określany jest literą D. Skala ta kończy się literą Z dla określenia barwy żółtej kamienia. Oprócz określenia barwy, diamenty klasyfikuje się także według ich klarowności i czystości, czyli czy są jakieś ciała obce wewnątrz kamienia i czy ma on skazy. Im czystszy kamień, tym jego wartość wyższa.

Oprócz tych kryteriów, dla określenia wartości kamienia stosuje się jeszcze inne miary, określane zasadą 4C. Trzy z nich jak klarowność, czystość i barwa już znamy. Kolejnym jest jego masa, czyli karat. To on jest określa faktyczną masę diamentu. Im wyższa, tym wyższa wartość kamienia.

Czym jest brylant i jaka jest różnica między brylantem a diamentem?

Odpowiedź na to pytanie naprawdę jest prosta. Brylanty to formalna nazwa diamentu w formie okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. Najprościej więc można powiedzieć, że brylant to oszlifowany diament. Aby jednak z diamentu powstał brylant, potrzebny jest pełen proces szlifowania, z uwagi na nieregularne kształty i matową powierzchnię. Odpowiednia obróbka przez jubilera sprawia, że powstały kamień można umieścić w wyrobach jubilerskich.

Najpopularniejszą biżuterią z tym kamieniem jest bez wątpienia pierścionek zaręczynowy z brylantem czy obrączki ślubne. Dzięki wręcz doskonałemu szlifowi brylantowemu, kamień ten mieni się tysiącem barw i przyciąga wzrok jak żaden inny z kamieni szlachetnych. Uznaje się, że ten rodzaj szlifu jest absolutnym kunsztem sztuki jubilerskiej.

Zawiera bowiem nie mniej niż 57 faset i jest uznawany za mistrzostwo w jubilerstwie. Proces tworzenia brylantu jest więc czasochłonny i wymaga ogromnej precyzji szlifierza. W rękach doświadczonego mistrza niemal niepozorny minerał może zmienić się w niezwykle cenny klejnot.

Najpiękniejsze pierścionki na zaręczyny

Biżuteria z diamentami jest ponadczasowym synonimem luksusu. I nie ma dla jej właścicielki znaczenia czy w swym pierścionku zaręczynowym nosi brylant czy diament. Liczy się zupełnie co innego, a mianowicie przesłanie z nim związane. Od dawna pierścionek z tym drogocennym kamieniem stanowił najpiękniejsze wyznanie uczuć.

Dlatego mniejszą wagę zwykle przywiązujemy do nazewnictwa niż do samej biżuterii. Nic w tym złego, ważne abyśmy jednak znali różnice znali różnice między diamentem, a jego przepiękną formą po oszlifowaniu.