Kamienie bardziej wyjątkowe niż diament 

Biżuteria jest pięknym dopełnieniem każdej stylizacji. Tym większej dodaje jej elegancji, im jest bardziej prestiżowa. Wiele osób uważa, że nie ma piękniejszej ozdoby jak pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Przez wiele lat kampanie reklamowe przekonywały nas, że najlepszym kamieniem dla kobiety będzie tylko właśnie on. Każda biżuteria zdobiona tym kamieniem szlachetnym bez dwóch zdań jest luksusowa, wyjątkowa i niepowtarzalna.

Tymczasem minerał ten nie jest wcale najdroższy ani najrzadziej spotykany. Jest bowiem wiele innych kamieni, które również zasługują na miano tych najbardziej wyjątkowych.

Rubiny birmańskie

To jedne z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych. Jednak tylko te wydobywane ze złóż w Myanmar, na terenie dawnej Birmy uznawane są za wzorzec koloru i jakości. Są jednak niezwykle rzadko spotykane. Przede wszystkim przez nałożone na kraj światowe embargo na import. Przez to stały się jeszcze rzadsze, co znaczy, że bardziej poszukiwane.

Czym wyróżniają się rubiny z Birmy w porównaniu z innymi? Między innymi niesamowicie wyjątkową barwą. O ile np. rubiny wydobywane w Tajlandii z uwagi na dużą domieszkę żelaza mają kolor zbliżony do brązu, o tyle te birmańskie charakteryzują się bardziej intensywnym kolorem.

Ten odcień czerwieni nazwano „gołębią czerwienią”, której nie spotkamy w innych rubinach. Ze względu na swój niebanalny połysk i skład chemiczny są absolutnie wyjątkowe. Jeśli do tego dodamy niewiele okazów występujących na rynku jubilerskim, znamy odpowiedź, dlaczego rubiny birmańskie są tak pożądane.

Jadeit równie wyjątkowy

Ten niezwykły kamień może występować w wielu kolorach. Spotykane są okazy w kolorze fioletowym, pomarańczowym, niebieskim, czarnym i bezbarwnym. Najbardziej poszukiwanym i najdroższym jest kamień o półprzezroczystej barwie i lekko zielonym odcieniu.

To jadeit cesarski. Swoją nazwę wziął stąd, że uznawany był za klejnot, którego nosić mogą jedynie osoby szlachetnie urodzone. Przypisywano mu magiczną siłę i wierzono, że potrafi przywrócić harmonię w życiu. Dziś oczywiście mogą nosić biżuterię z tym kamieniem wszyscy, których stać na niego.

Uznawany jest za jeden z najdroższych kamieni świata. Nie ma się czemu dziwić. Jego ceny na rynkach osiągają zawrotne wysokości. Chińskie przysłowie mówi, że „złoto ma swoją cenę, ale jadeit jest bezcenny”.

Królewski szafir bardziej wyjątkowy niż diament

Uznawany jest za najbardziej elegancki minerał. Perfekcyjnie łączy w sobie dostojny chłód i przejmującą głębię. W starożytności szafiry uznawane były za święte kamienie prawdy. Buddyści uważają go natomiast za talizman małżeńskiego szczęścia, pokoju i stałości.

Najpłynniejsze szafiry pochodzą z Kaszmiru, gdzie po raz pierwszy zostały odkryte. Ich zachwycający kolor bławatnego błękitu oraz miękki, niemal aksamitny wygląd sprawia, że są absolutnie niepowtarzalne. Zdecydowanie różnią się od zimnych diamentów i umieszczone w biżuterii dodają jej bezkompromisowej klasy i wyjątkowego stylu.

Niestety, szafiry kaszmirskie są niezwykle rzadkie. Z pewnością z tej przyczyny, że ostatnie okazy zostały wydobyte ponad 100 lat temu, a nowe są odkrywane niezwykle rzadko. Możemy je podziwiać w muzeach, które zgromadziły najpiękniejsze okazy.

Alexandryt – niezwykły klejnot

Został odkryty na Uralu w 1830 roku i swą nazwę zawdzięcza Aleksandrowi II, carowi Rosji. To niezwykły kamień, który posiada właściwości zmiany koloru. Wszystko to za sprawą chromu, żelaza i tytanu, które ma w swoim składzie. W zależności od kąta padania światła, kamień zmienia swoje ubarwienie i mieni się różnymi kolorami.

Co ciekawe pod wpływem sztucznego światła jego barwa mieni się kolorami od rubinowo — czerwonego po ametystowy fiolet. Natomiast pod wpływem światła dziennego nabiera szmaragdowej do tęczowo błękitnej barwy.

Jest niezwykle ceniony przez jubilerów i oczywiście przez eleganckie kobiety. Doskonale prezentuje się w wyrobach jubilerskich, zwłaszcza w pierścionkach zaręczynowych czy w naszyjnikach.

Jak widać, nie tylko diamenty potrafią dodać blasku kobiecie. Równie pięknie podkreślą wyjątkowość swej właścicielki także inne kamienie jubilerskie. Tym bardziej że wciąż są mało znane i tym samym niezwykle oryginalne.

Wybierając niebanalną biżuterię, warto zainteresować się tą zdobioną nie tylko diamentami. Ich przejmujący blask oraz wyjątkowy wygląd z pewnością docenią wszystkie eleganckie kobiety.