Kamienie szlachetne a półszlachetne – czym się różnią?

Kamienie szlachetne od niepamiętnych czasów wzbudzają nasz podziw i zachwyt. Z jednej strony fascynuje nas ich piękno, niebanalne barwy, z drugiej zaś wciąż utożsamiamy je z pewnego rodzaju talizmanami. Nie jest żadną tajemnicą, że kamienie szlachetne były symbolem bóstw oraz wierzeń w ich niezwykłą moc.

Dziś raczej widzimy w nich piękno aniżeli tajemniczą moc bóstwa. Jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie one są najpiękniejszą ozdobą biżuterii. Jednak oprócz szlachetnych kryształów, mamy także kamienie półszlachetne. Dla wielu koneserów piękna w niczym nie ustępują szlachetnym minerałom. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

Jednak każdy jubiler wskaże kilka różnic między nimi, które jednak mają znaczenie. Oto kilka z nich.

Kamienie szlachetne a półszlachetne – różnice, które mają znaczenie

Zacznijmy od tego, że podział na kamienie szlachetne i półszlachetne jest umowny. Tak naprawdę kilka niuansów stanowi o tym, że faktycznie nie są takie same. Co ciekawe, nie ma w oficjalnej terminolog określenia „kamień półszlachetny”.

Stosuje się tu raczej określenie „kamienie ozdobne”. Minerały są bowiem albo szlachetne, albo nie. Do rangi kamieni szlachetnym mogą pretendować jedynie naturalne minerały, które powstały bez udziału człowieka, a na skutek działania sił przyrody.

O tym, czy dany kamień jest szlachetny, czy tylko ozdobny decyduje bowiem kilka cech. Są to:

  • Twardość.
  • Przezroczystość.
  • Rzadkość występowania.
  • Barwa oraz jej nasycenie.
  • Połysk.
  • Szczególne cechy optyczne, których wartość określa człowiek.

Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna. I co ciekawe, stale podlega wartościowaniom i zmianom. Żeby lepiej wyobrazić sobie różnice między kamieniami szlachetnymi a ozdobnymi, warto jako przykład podać szmaragd.

Ten występujący w naturze jest bez wątpienia kamieniem szlachetnym. Jednak ten sam szmaragd, ale syntetyczny już nim nie będzie. Zatem o tym, czy dany kamień zaliczać się będzie do szlachetnych, decyduje jego naturalność i niepowtarzalne cechy indywidualne.

Kamienie szlachetne, które warto znać

Bez wątpienia do najważniejszych kamieni szlachetnych należą diament, szafir, topaz, szmaragd i rubin. Niektórzy do nich zaliczają także perły, choć zdania na ten temat są podzielone.

Czym właściwie są kamienie szlachetne? To nic innego jak rzadko występujące w naturze minerały, które mają określone, niepowtarzalne cechy. To właśnie stanowi o ich wartości. Jednak nie tylko te kamienie naturalne są szlachetnymi.

Wśród mniej popularnych, ale wartych poznania są spinel i turmalin czy niezwykle rzadki niebieski diament. Oczywiście, ich wartość wzrasta, im bardziej jest rzadki i trudny do wydobycia.

Te wyjątkowe kamienie jubilerskie to najwyżej cenione minerały, którymi ozdabiane są pierścionki, zawieszki czy bransoletki. O ich wyjątkowości i popularności nie decyduje jednak wcale moda. Kamienie szlachetne zawsze są i będą modne. Decyduje o tym przede wszystkim ich elegancja i urzekający blask, który zawsze dodaje ich właścicielce klasy. Równie istotna jest w przypadku kamieni szlachetnych ich twardość.

Szlachetne minerały są zdecydowanie twardsze niż kamienie ozdobne. Dlatego przyjmuje się, że aby kamień został uznany za szlachetny, musi mieć odpowiednią twardość. Zdecydowanie większą niż kamienie półszlachetne. Kolejną ważną rzeczą jest tu zastosowanie metody czterech liter C (4C = Carat, Colour, Clarity, Cut) . To krój, kolor, przejrzystość i karaty. Zupełnie inaczej jest w przypadku kamieni półszlachetnych.

Kamienie półszlachetne – to też warto wiedzieć

W jubilerstwie nie stosuje się wyłącznie kamieni szlachetnych. Równie dużym powodzeniem cieszą się kamienie ozdobne, czyli półszlachetne. Ich wartość jest zdecydowanie mniejsza niż szlachetnych, ale potrafią równie efektywnie prezentować się w biżuterii. Do najbardziej znanych należą te, które na pewno wiele osób ma w swoje kolekcji biżuterii.

To chociażby zachwycający feerią barw agat czy niebieski lapis lazuli. Tak wyjątkowe kamienie, jak topaz, jadeit, kamień księżycowy, turkus, opal, cyrkon, granat, ametyst czy malachit są równie urzekającymi klejnotami, jak kamienie szlachetne. Różni je od nich zaledwie kilka cech. Przede wszystkim twardość.

Podczas gdy szlachetne minerały w większości mają twardość powyżej 7 w skali Mohsa, o tyle kamienie ozdobne niestety nie. To oznacza, że są mniej odporne na uszkodzenia i otarcia.

Czy jednak oznacza to, że mniej piękne? Oczywiście, że nie. Tyle tylko, że mają nieco mniej szlachetne pochodzenie.