Lutowanie

shutterstock 536090623

Lutowanie
Ta fascynującą technikę można stosować w wielu przypadkach: zarówno w celu naprawienia szkód w uszkodzonej biżuterii, jak i łączenia różnych elementów w całość, by stworzyć niepowtarzalne jubilerskie dzieło. Przy lutowaniu ograniczać nas może jedynie własna wyobraźnia.
Proces lutowania służy do łączenia ze sobą złotych lub srebrnych elementów. Niezwykle ważne jest, by powstało trwałe i niewidoczne połączenie. To właśnie po wykonaniu łączenia możemy poznać prawdziwego mistrza jubilerstwa.
Niewątpliwą zaletą tej techniki jest fakt, że stosuje się ją indywidualnie dla każdego wyrobu, używając pracy własnych rąk i korzystając z pomocy mniej lub bardziej skomplikowanych narzędzi. Wśród nich z pewnością przydadzą się palnik do lutowania na propan-butan, nożyce, pęseta. Nie obejdzie się też bez użycia lutu, który umożliwi łączenie elementów. Równie ważne jest odpowiednie oczyszczenie zlutowanej biżuterii. Sprawdzą się tu na pewno papier ścierny, mosiężna szczotka i boraks rozpuszczony w ciepłej wodzie.
Być może cały ten asortyment brzmi trochę groźnie, ale sam proces lutowania potrafi dać zdumiewające efekty i powinien być opanowany przez każdego jubilera.