Odlewanie biżuterii, czyli połączenie tradycji z nowoczesnością

Tworzenie biżuterii to prawdziwa sztuka. Wie o tym każdy jubiler, który swe doświadczenie i umiejętności na co dzień zamienia w oryginalny pierścionek czy bransoletkę.

Wykonanie jednak nawet najprostszego wzoru wymaga niesamowitej wiedzy i kunsztu jubilerskiego. Jednak niewielu z nas zastanawia się nad tym biorąc w salonie jubilerskim do ręki srebrny pierścionek czy złotą obrączkę. Na czym polega sztuka wykonania tak precyzyjnych wzorów w produkcji biżuterii?

To sztuka odlewania, która znana jest od wieków, a która do dziś jest najlepszą techniką tworzenia najpiękniejszej biżuterii.

Tradycyjna technika tworzenia biżuterii

Jednym z najbardziej znanych metod tworzenia biżuterii jest jej odlew. Metoda ta znana jest także pod nazwą casting i jest procesem znanym od tysięcy lat.

Co ciekawe, mimo dzisiejszej technologii tworzenia, wciąż jest stosowana i to z ogromnym powodzeniem. Na czym polega ten proces? Czy wciąż tradycja jest lepszą opcją niż nowoczesna technika?

I tak i nie. Z jednej strony to wciąż aktualne i najlepsze rozwiązanie podczas produkcji w jubilerstwie. Z drugiej zaś oczywistym jest, że nie wykonuje się go tak, jak w starożytności. Technika poszła na przód, choć sam proces produkcji nadal opiera się na tradycji.

Można więc uznać, że to idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Na czym polega odlew albo inaczej casting, który jest częściej używanym zwrotem w branży jubilerskiej?

Jak powstaje elegancka biżuteria?

Już wiemy, że to technika znana od tysięcy lat. To proces produkcyjny, podczas którego płynny metal czy jego stop wlewany jest do odpowiednio przygotowanej formy. Jej środek z kolei jest uformowany tak, aby wlany metal przybrał pożądany przez nas kształt.

Tak wlany płynny materiał następnie zastyga, przybierając np. formę naszyjnika czy pierścionka, który po obróbce stanie się pięknym pierścionkiem zaręczynowym. To oczywiście jedynie skrócony opis tego procesu. Bo tak naprawdę zanim materiał, z którego wykonany będzie później wyrób najpierw przybiera formę mieszanki metali.

To oczywiście złoto czy srebro albo platyna, które w połączeniu z dodatkami stopowymi ja tworzą. Samo odlanie następuje zaś w odpowiedniej osłonie gazowej i w pełnej próżni. Dzięki temu metal zostaje stopiony bez jego utleniania się, zatem jego struktura jest trwalsza i czystsza oraz pozbawiona pęcherzyków powietrza.

Cały ten proces odbywa się w nowoczesnej maszynie, bez której dziś nie istniałoby nowoczesnej rzemiosło. Efektem tego procesu jest stworzenie półfabrykatu, z którego odcina się poszczególne elementy. I tak, gdy tworzymy obrączki ślubne jest to rurka, z której następnie odcina się kawałki o odpowiedniej szerokości.

Dzięki temu obrączki powstają z jednego kawałka metalu.

Technika tworzenia ponadczasowych wzorów

Jak się okazuje, mimo, iż dziś wykorzystujemy w głównej mierze nowoczesne techniki, casting wciąż doskonale się sprawdza. Dzięki niemu tworzymy elegancką biżuterię, o niezwykłych kształtach i formach. Współczesne wzornictwo daje ogromne możliwości kreowania wyrobów złotniczych, które nieustannie zachwycają jakością i dbałością wykonania.

Współczesne kobiety oczekują wyrobów biżuteryjnych, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Doskonale znamy oczekiwania naszych wyjątkowych Klientek. Dlatego stosując odlewanie łączymy tradycję z nowoczesnością i oferujemy najwyższej klasy biżuterię wykonana w nowoczesnych technologiach, których nieodłącznym elementem wykonania jest tradycja.

Dzięki temu połączeniu nasze zawieszki zodiakalne, eleganckie łańcuszki czy inne elementy biżuterii zawsze pasują do każdej eleganckiej kobiety.

Nowatorskie rozwiązania to dla nas nic innego, jak połączenie tradycji z nowoczesnością. Dzięki temu powstają w naszej pracowni jubilerskiej małe dzieła sztuki złotniczej, zdobionej najwyższej klasy kamieniami szlachetnymi. Tak stworzona biżuteria złota i srebrna staje się najlepszym elementem każdej nowoczesnej stylizacji.

Jednak bez tradycyjnej techniki tworzenia byłaby jedynie kolejnym odlewem metali szlachetnych.