Odlewanie brylantami – na czym polega

Technika odlewania metali jest jedną z najstarszych. Mimo iż współczesne technologie i nowoczesne urządzenia na stałe goszczą w pracowniach jubilerskich, odlewnictwo niemal nie zmieniło się przez ten czas.

Co prawda dziś nie korzysta się z przestarzałych narzędzi, bowiem zastąpiły je nowocześniejsze. Jednak sama metoda wykonania wciąż nawiązuje do tradycyjnego rzemiosła. Tym bardziej, gdy jubiler na warsztat bierze złoto czy srebro. To jedne z tych szlachetnych kruszców, które idealnie nadają się do odlewania.

Odlewanie biżuterii z technicznego punktu widzenia

Technika odlewania to jedna z najbardziej efektywnych metod wykonywania biżuterii. Dzięki niej można odwzorować nawet najdrobniejsze elementy wyrobów jubilerskich. Jednak aby tak faktycznie było, potrzeba wiele zaangażowania i wysiłku projektantów, złotników i narzędzi wykorzystywanych do wyrobu obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych czy zawieszek. Im bardziej delikatny wzór, tym większy wymagany jest nakład pracy.

Dzięki metodzie odlewania powstają jednak zachwycające odlewy i oryginalne wzory, które wyglądają jak ręcznie robione. Nie ma w tym nic dziwnego. Precyzja odtworzenia oraz dokładna obróbka po odlaniu sprawia, że każdy pierścionek wygląda jak małe dzieło sztuki.

Jednak sama technika to za mało, aby właśnie tak wyglądał. Do tego potrzebny jest jeszcze oryginalny projekt. Dlatego coraz częściej już na etapie odlewania biżuterii używane są kamienie szlachetne takie jak brylanty. Możliwe jest to dzięki wyjątkowym właściwościom.

Odlewanie brylantami – sztuka tworzenia piękna

Odlewanie metodą traconego wosku to najczęściej stosowana technika tworzenia biżuterii. Tak powstają obrączki czy pierścionki zaręczynowe. Jednak podczas produkcji wykorzystywane jest nie tylko czyste złoto, a właściwie jego stop, ale także i kamienie szlachetne.

Większość z nich, jak m.in. diament doskonale wytrzymuje wysoką temperaturę wygrzewania w piecu i ekstremalne warunki termiczne związane z zalewaniem stopionym metalem szlachetnym. Dzięki temu mogą być odlewane wraz z modelem woskowym. Technika ta doskonale sprawdza się w przypadku kamieni o nieregularnych kształtach, które są trudne w ręcznym oprawianiu.

Odlewając je razem z metalem, nie tylko oszczędza się czas, ale i niweluje ewentualne ubytki kamieni w przypadku, gdyby były one oprawiane ręczną techniką. Dlatego metoda odlewania brylantami staje się coraz popularniejsza w branży produkcji biżuterii. Mimo iż nie jest to nowa technika produkcji biżuterii.

Idealnie sprawdza się podczas tworzenia biżuterii zdobionej wieloma kamieniami w metalach o niskiej temperaturze topnienia takich jak srebro, złoto czy mosiądz. Z procesu tej produkcji wyłączona jest stal nierdzewna z uwagi na swoje właściwości. Zalet odlewania kamieniami jest naprawdę sporo.

Zalety odlewania brylantami i innymi kamieniami

Nie jest tajemnicą, że proces produkcji biżuterii jest kosztowny i czasochłonny. Dzięki zastosowaniu techniki odlewania kamieniami koszty te można znacząco zredukować. Szacuje się, że bezpośrednie zastosowanie kamieni w odlewaniu może obniżyć koszty pracy nawet o 80%.

Przykładowo wykonanie zawieszki z 40 kamieniami wymaga 2 godzin pracy doświadczonego specjalisty. Dla porównania, gdy umieścimy kamienie w cyklu odlewania, czas ten skraca się do 10 minut. Kolejną zaletą tej metody tworzenia biżuterii jest znacznie trwalsza oprawa.

Wynika to przede wszystkim z właściwości metalu, który kurczy się wokół kamieni podczas fazy chłodzenia i w ten sposób zapewnia solidniejsze zespolenie z kamieniem. Dzięki temu oprawione brylanty wyglądają na większe i bardziej efektywne. A to już z pewnością nie umknie uwadze właścicielce tak wykonanej obrączki czy pierścionka.

Istnieją dwie metody odlewania kamieniami. Pierwsza z nich polega na umieszczeniu ich w formie gumowej przed wtryskiem wosku. Jednak technika ta sprawdzi się tylko z idealnie okrągłymi kamieniami.

W przypadku minerałów o nieregularnym kształcie kamienie umieszczane są ręcznie w wosku. Co ważne, metoda odlewania kamieniami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kamieni szlachetnych takich jak brylanty, rubiny czy szafiry. Doskonale z wysoka temperaturą radzą sobie także kamienie syntetyczne, zwłaszcza cyrkonie.

Rzadko zastanawiamy się, jak została wykonana biżuteria. Najczęściej liczy się dla nas jej blask, oryginalność i estetyka. I to jest dla nas, producentów biżuterii najlepsze potwierdzenie jakości oferowanych wyrobów.