Onyks

Bezkompromisowy charakter tego minerału podkreśla jego nazwa. Onix z greki oznacza pazur zwierzęcia. To nawiązanie do ostrych krawędzi onyksu. Występuje na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy), jednak największymi złożami mogą się pochwalić Brazylia, Egipt, USA i Meksyk.

Już dwadzieścia osiem wieków przed Chrystusem Egipcjanie wykorzystywali onyks do wytwarzania ceramiki. Wiele stuleci później kamień znalazł zastosowanie w sztuce minojskiej Krety – onyksowe zdobienia odnaleziono w archeologicznych wykopaliskach w Knossos. Z kolei Chińczycy docenili praktyczne zastosowanie onyksu, tworząc z niego pieczęcie. Z czasem minerał zaczął uchodzić za szczęśliwy kamień i onyksowej pieczęci mógł używać jedynie cesarz. Jeśli ktoś inny odważył się korzystać z onyksu, groziło mu stracenie.

908764631287687

Dziś kamień, w którym tak fantazyjnie potrafią łączyć się czerń i biel, jest idealną ozdobą na specjalne okazje. Jego elegancki charakter doceniła Scarlett O’Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”. Z kolei w lecznictwie onyks pomaga w zwalczaniu dolegliwości skóry.