Oprawianie kamieni

Każdy, kto zastanawia się nad sposobem umieszczania kamieni ozdobnych w biżuterii (np. w pierścionkach zaręczynowych), powinien pochylić się nad tajnikami tej techniki jubilerskiej.
Dolna część kamienia służy jubilerowi jako wzór do wykonania gniazda. To właśnie w takim odpowiednio dopasowanym otworze umieszczony będzie brylant. Ważne są też elementy, których zadaniem będzie dociśnięcie kamienia do podłoża.

Lwia część wszystkich oprawianych kamieni (ok. 70%) ma formę okrągłą. Dotyczy to zwłaszcza diamentów, szafirów, rubinów, cyrkonii i całej gamy innych kamieni, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

Natomiast sam sposób oprawienia kamieni daje odbiorcom możliwość wyboru biżuterii o mocno zróżnicowanym charakterze. Najbardziej pospolita jest oprawa typu chaton, która polega na „uwięzieniu” brylantu w krapach, potocznie nazywanych łapkami. Pierwotnie było ich osiem, z czasem zaczęły pojawiać się wersje z sześcioma, czterema i dwiema krapami. Uważa się, że im więcej łapek, tym kamień bezpieczniej osadzony. Im mniej – tym większym blaskiem potrafi zadziwić.

Wyróżnić można też oprawę pełną (zakucie osłania kamień dookoła), kanałową (przy pierścionkach z wieloma kamieniami ułożonymi w rzędzie) i micro pave (mnóstwo brylantów zgromadzonych w jednym miejscu).