Oznaczanie próby – cechy probiercze

Oznaczenie próby

Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi oznaczania próby, by w łatwy sposób zorientować się, czy nasza biżuteria charakteryzuje się wysoką jakością i szlachetnością.

Do końca XIX stulecia próba złota oznaczana była za pomocą karatów. Najcenniejsze było czyste 24-karatowe złoto. Każda domieszka innego metalu w ostatecznym wyrobie obniżała próbę. Na przykład próba złota zawierająca w jednym gramie 0,750g czystego złota to próba 18-karatowa. Współcześnie w jubilerstwie do oznaczania prób nie używamy karatów, ale właśnie gramów. Najpowszechniejszą spotykaną w Polsce próbą złota jest 585 (jeden gram zawiera 0,585g czystego złota i 0,415g innych metali – srebra, miedzi, palladu, niklu).

Oznaczanie próby, czyli inaczej cecha probiercza, jest obwarowane ściśle określonymi przepisami , wśród których wyróżnić można Ustawę Prawo probiercze oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie wyrobów z metali szlachetnych. Zgodnie z tymi aktami prawnymi do obrotu handlowego dopuszczone mogą być jedynie wyroby, które zostały poddane zbadaniu i oznakowaniu.

Co oznaczają poszczególne symbole na biżuterii? Głowa rycerza to wyrób ze złota, głowa kobiety – srebro, głowa konia – platyna, zaś głowa psa – pallad. W przypadku wyrobów ze złota ważna jest cyfra widniejąca na oznaczeniu – im niższa, tym próba szlachetniejsza (0 – próba 0,999; 1 – 0,960; 2 – 0,750; 3 – 0,585, 4 – 0,500; 5 – 0,375, 6 – 0,333). Z kolei litera symbolizuje miasto, w którym znajduje się Okręgowy Urząd Probierczy dokonujący danego oznaczenia.

Warto pamiętać, że próby określane dla wyrobów z białego złota są takie same jak w przypadku złota żółtego. Inna barwa biżuterii wynika ze zmiany proporcji pozostałych metali, zaś zawartość czystego złota pozostaje bez zmian.