Pallad w jubilerstwie

Od pewnego czasu pallad zdobywa coraz większą popularność. Trudo się temu dziwić, bowiem tak naprawdę to jeden z najbardziej szlachetnych metali. Ten mało znany krewniak platyny i złota stał się bardzo modnym surowcem do tworzenia oryginalnej biżuterii. Co warto wiedzieć na temat palladu? Czy pierścionek palladowy w roli pierścionka zaręczynowego to dobra inwestycja w przyszłość? Okazuje się, że tak. Pallad jest doskonałym surowcem, od wielu lat wykorzystywanym w jubilerstwie, choć dopiero od kilku tak bardzo popularnym wśród Klientów. To doskonała alternatywa dla pierścionków i obrączek ślubnych ze złota czy srebra.

Pallad w jubilerstwie – doskonała inwestycja

Pallad to srebrzystoszary metal z połyskiem, który jest kowalny i ciągliwy. Oznacza to, że jako metal szlachetny doskonale nadaje się do wyrobu biżuterii. Nie reaguje z wodą i powietrzem, stąd jest doskonałym surowcem w jubilerstwie. Jednak nie zawsze tak było. W latach 90 i na początku XXI wieku pallad kojarzony był raczej z katalizatorami w samochodach, niż z biżuterią. Sam pallad i jego związki mają bowiem ogromne znaczenie w katalizie. Jednak szybko dostrzeżono jego ogromne możliwości, które mogą by zastosowane w branży jubilerskiej. Co prawda dawniej złotnicy używali go raczej do wyrobu białego złota, dzięki jego jasnej i szlachetnej barwie. Dziś jednak stał się jednym z najpopularniejszych kruszców do wyrobu oryginalnej biżuterii.

Ogromną popularność zyskują obrączki z palladu, kolczyki czy pierścionki. To jednak nie wszystko, bowiem pallad stał się także doskonała inwestycją. Według notowań pallad mniej traci na wartości w porównaniu do złota czy platyny. Według ostatnich danych kruszec ten nie tylko nie stracił na wartości, ale podrożał. Dopuszczone w naszym kraju przez prawo probiercze stopy palladu to te o próbie 850 i 500, co przy jego dobrej cenie sprawia, że zakup biżuterii palladowej to nie tylko elegancki i modny prezent, ale i doskonała inwestycja kapitału.

Właściwości palladu

Pallad ma charakterystyczne dla metali właściwości. Należy do grupy platynowców lekkich i jak już wiemy, jest kowalny i ciągliwy oraz nie reaguje na temperaturę pokojową. Oznacza to, że biżuteria z palladu nie zmienia koloru podczas noszenia i wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne z uwagi na jego twardość. Wszystko to wynika z właściwości palladu. Jest on bowiem o 12% twardszy niż platyna i aż o 40% lżejszy od niej.

Z naukowego punktu widzenia największą jego właściwością jest możliwość do rozpuszczenia sporych ilości wodoru gazowego. Dla osób, nie związanych z branżą jubilerską może to niewiele znaczyć. Jednak dla jubilera ma ogromne znaczenie. Otóż, w jednej objętości palladu można rozpuścić aż 900 objętości gazu. Dlatego jest po prostu idealny do wyrobu biżuterii, zwłaszcza obrączek ślubnych i pierścionków zaręczynowych. Pallad fantastycznie podkreśla urok kamieni szlachetnych, zwłaszcza brylantów.

Biżuteria z palladu

Dziś to zdecydowanie najmodniejszy wyrób. Co prawda popularność palladu zaczęła się zupełnie niedawno, jednak już zyskał uznanie wszystkich miłośników oryginalnych dodatków. Wyroby z palladu pokochały gwiazdy i celebryci. Dlatego warto zainteresować się tym wyjątkowym metalem i biżuterią palladową. Dziś tego rodzaju biżuteria na stałe wpisała się w kanony piękna sztuki jubilerstwa.

Wyroby z palladu pięknie potrafią podkreślić subtelność i elegancję każdej stylizacji. Dla wszystkich osób szukających oryginalnych dodatków, doskonale sprawdzą się właśnie wyroby z palladu. W ostatnich czasach metal ten stał się równie popularny jak klasyczne złoto i srebro. Nie tylko w niczym im nie ustępuje, ale wykonana z palladu biżuteria zyskuje szlachetną barwę, oryginalny design oraz piękny połysk. Szukając nietuzinkowych obrączek ślubnych warto zainwestować w te z palladu. łatwe formowanie go w różne kształty pozwala na stworzenie przez jubilera najbardziej oryginalnych pierścionków czy kolczyków. Są wzorem wyrafinowania i szyku, którego każda kobieta pragnie.

Jak widać, pallad to nadal odkrywany metal szlachetny, którego zastosowanie w jubilerstwie dopiero poznajemy. Warto więc poznać go bliżej i przekonać się jak wyjątkowe są wykonane z niego dodatki. Warto jednak wiedzieć o palladzie jeszcze jedną ważna rzecz. Co prawda jest to kruszec idealny na biżuterię, jednak mogą zdarzyć się na niego reakcje alergiczne, podobne jak w przypadku niklu. Dlatego warto przed zakupem pięknego pierścionka czy obrączek sprawdzić, czy pallad nie uczuli.