Perła

Perła

shutterstock 242535976

Na widok pięknych pereł, wiele osób może uznać, że powstały one w wyniku działania nadprzyrodzonych mocy (tak uważano w starożytności). Tymczasem te tajemnicze ozdoby są wytworem małży lub innych mięczaków. Powstają jako reakcja na przedostanie się ciała obcego do muszli. Najczęściej wydobywa się je ze zbiorników słonowodnych.

shutterstock 590835716

Tajemniczy charakter pereł przez wieki był inspiracją dla twórców mitów i legend. Wierzono, że perły są anielskimi łzami lub że powstają w małżach w wyniku zapłodnienia przez… tęczę. Również artyści są wrażliwi na perłowe piękno. Dość wspomnieć najsłynniejszy obraz Johannesa Vermeera pt. „Dziewczyna z perłą”.

Perły kojarzymy głównie z niewielkimi, okrągłymi ozdobami. Zdarzają się jednak także gigantyczne okazy. W 2016 roku pewien filipiński rybak dowiedział się, że talizman, który trzymał latami pod łóżkiem, jest w istocie ważącą 34 kilogramy perłą. Jej wartość wyceniono na 100 milionów dolarów. Niewykluczone, że Filipińczyk miał szczęście również w miłości. Noszenie pereł uznaje się bowiem za skuteczny afrodyzjak.