Pięć najdroższych kamieni świata 

Wszystkie kamienie szlachetne podkreślają piękno biżuterii. Jednak wśród nich są te, które szczególnie wyróżniają się wśród nich ze względu na swoją wartość. To one są kochane i pożądane bardziej niż diamenty. Ich swoisty kształt, oryginalna barwa czy po prostu rzadkość występowania sprawiają, że ich ceny na światowych rykach mogą przyprawić o zawrót głowy.

Często cena za jeden karat osiąga nawet kilkanaście milionów dolarów. Jakie są najdroższe kamienie szlachetne na świecie? Oto ranking top 5 najdroższych kamieni szlachetnych, które bez wątpienia należą do najdroższych minerałów w świecie jubilerskim.

Painit – 5 najdroższy kamień szlachetny

Początki historii jego wydobycia sięgają roku 1056. To właśnie wtedy został odkryty. Do niedawna uznawany był nawet za najdroższy kamień świata i zarazem najrzadszy. Do 2005 roku odkryto bowiem niewiele czystych kamieni painitu, stąd taka opinia. Kamień ten trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.

Po tym roku zaczęto jednak odkrywać coraz to nowe złoża, zatem painit stracił pozycję lidera. Jednak wciąż należy do jednych z najdroższych minerałów na świecie. Najczęściej wydobywany jest w Birmie. Kamień zachwyca ogromną gamą kolorystyczną. W naturze występuje w wielu odcieniach brązu, pomarańczy, fioletu i czerwieni. Cena za 1 karat to około 60 tys. dolarów.

Niebieski granat – 4 najdroższy kamień szlachetny świata

Co prawda granaty to dość popularne kamienie szlachetne. Jednak te w odmianie niebieskiej występują niezwykle rzadko. Niebieski granat został odkryty zupełnie niedawno, bo w 1990 roku na Madagaskarze. Z czasem zaczęto odkrywać też jego pokłady na terenie Rosji, Stanów Zjednoczonych i Turcji.

Kamień ten ceniony jest w branży jubilerskiej ze względu na jego niezwykłe właściwości. Otóż pod wpływem sztucznego światła zmienia swój kolor na fioletowy. Jest niezwykle ceniony i popularny jako ozdoba pierścionków czy zawieszek. Cena za 1 karat to mniej więcej 1,5 mln dolarów.

Serendibit – 3 najdroższy kamień świata

Niezwykle wartościowy jest także kamień o nazwie serendibit. Został on odkryty w 1902 roku na Sri Lance i jej właśnie zawdzięcza swoją nazwę. Cechuje go niezwykle skomplikowany skład chemiczny i niska przezroczystość. W zależności od tego, z której kopalni jest wydobywany, kamień ten ma inne barwy.

Te wydobywane na terenie Sri Lanki są w kolorze niebiesko-zielonkawym, a na terenie Birmy mają niemal czarny kolor. Aktualnie istnieją jedynie trzy czyste okazy tego kamienia i ważą 0,35, 0,55 i 0,56 karata. Z uwagi na jego ciemną, intensywną barwę są niezwykle poszukiwane w branży jubilerskiej. Jego cena 2 mln dolarów za karat.

Czerwony diament – 2 najdroższy kamień szlachetny na świecie

Kolejnym najciemniejszym i zarazem najdroższym kamieniem jubilerskim jest bez wątpienia czerwony diament. Co prawda diamenty są powszechnie znane w branży jubilerskiej. I równie często wykorzystywane do wyrobu biżuterii. Najczęściej występują w przezroczystej formie kryształów. Zupełnie inny jest czerwony diament. To szczególnie rzadki okaz, który ma wyjątkową barwę. Wydobywany jest na terenie kopalni Argyle w Australii.

To jeden z najrzadszych kamieni na świecie. Szacuje się, że obecnie jest jedynie 30 diamentów o tej barwie, a zdecydowana większość z nich nie waży więcej niż pół karata. Z uwagi na ich niewielki rozmiar, najczęściej wykorzystywany jest w pierścionkach zaręczynowych. Jednak jego rzadkość i cena może przyprawić o zawrót głowy. Szacunkowa cena za karat tego minerału waha się od 2 do 2,5 mln dolarów. Dzieje się tak z uwagi nie tylko na jego rzadkość występowania, ale także na ich filigranowy rozmiar.

Jadeit – 1 najdroższy kamień świata

Jednym z najcenniejszych i najdroższych kamieni szlachetnych jest jadeit. Wydobywany jest w Birmie. Najczęściej spotykany jest w kolorze jasnozielonym. Z uwagi na jego skład chemiczny nigdy nie występuje w formie całkowicie przezroczystych kryształów.

Dlatego im bardziej zbliżona barwa do przezroczystej, tym bardziej poszukiwana. Najbardziej pożądaną odmianą jest jadeit cesarski, o barwie półprzezroczystej, określanej jako „butelkowa zieleń”. I właśnie jadeit o takiej barwie jest najdroższy.

Cena z karat tego kamienia to ok. 3 mln dolarów. Rekord cenowy padł w 1997 roku, gdy na akcji w Hongkongu nabywca zapłacił 9,3 mln dolarów za naszyjnik składający się z 27 jadeitowych kamieni.