Platyna – właściwości szlachetnego metalu

W sztuce jubilerskiej stosuje się różne materiały. Jednym z nich jest platyna – właściwości metalu szlachetnego sprawiają, że wykonane z niego wyroby złotnicze uznaje się za niezwykle cenne.

Platyna to wyjątkowo rzadki kruszec, występujący w skorupie ziemskiej, zarówno w postaci rodzimej, jak i rudy, a także stopu z irydem. Ponadto platyna w środowisku naturalnym może być wydobywana jako zanieczyszczenie w rudach miedzi i niklu.

To metal szlachetny, który pozyskuje się z terenu Republiki Południowej Afryki, Etiopii, Kolumbii, Zimbabwe, Kanady, Uralu i Stanów Zjednoczonych. Występuje on w postaci bryłek bądź ziarenek. Zazwyczaj zawierają one dodatkowo żelazo i inne metale z grupy platynowców.

W sztuce jubilerskiej platyna uznawana jest za metal wyjątkowo szlachetniejszy, który jest znacznie cenniejszy niż popularne i znane wszystkim złoto. Ma ona czysty, naturalnie biały kolor. Produkcja biżuterii platynowej wymaga użycia aż 95% tego metalu.

Platyna jest znacznie cięższa niż złoto, jak również odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnego typu związków chemicznych. To materiał wytrzymały, antyalergiczny, który dodawany do innych metali szlachetnych, podwyższa ich trwałość i znacznie przedłuża estetyczny wygląd, ale również podnosi ich cenę.

Platyna – właściwości szlachetnego metalu i jego zalety

Produkowanie biżuterii z platyny różni się od wyrobu tego rodzaju produktów ze złota. Bardzo wysoka temperatura topnienia tego metalu szlachetnego, która wynosi aż 1768 stopni Celsjusza, wymaga zastosowania w procesie, jakim jest odlewanie biżuterii odpowiednich narzędzi, jak również specjalnie przygotowanych form.

Warto wspomnieć, że produkcja biżuterii platynowej jest dość skomplikowana i czasochłonna, ponieważ jest to materiał trudny w obróbce i wymagający zastosowania znacznie większej ilości preparatów chemicznych.

Dużą zaletą wyżej wymienionego metalu szlachetnego jest jego odporność na śniedzenie, matowienie i utratę pierwotnego koloru, szczególnie pod wpływem agresywnie działającej chemii domowej czy preparatów kosmetycznych, używanych do pielęgnacji ciała.

Biżuteria z platyny po kilkudziesięciu latach pokrywa się bardzo subtelnym, prawie niewidocznym nalotem, dodającym jej szlachetnego wyglądu. Stosowana w jubilerstwie platyna może być wykorzystywana jako oprawa brylantów i innych wartościowych kamieni szlachetnych.

Z racji swojego białego koloru mylona jest często z białym złotem, przez osoby niezorientowane w temacie właściwości szlachetnych kruszców.

Zastosowanie platyny – biżuteria i inne wyroby

Platyna znajduje także zastosowanie w przemyśle elektronicznym, ponieważ jest wykorzystywana do wyrobu elementów urządzeń pomiarowych, między innymi elektrod. Z platyny wykonuje się również rezystory stosowane do pomiaru temperatury i termopary.

Platyna jest ceniona za swoje doskonałe właściwości mechaniczne, które powodują, że wytrzymuje działanie dużych sił fizycznych. Produkty wykonane z wyżej wymienionego metalu szlachetnego mimo silnego nacisku na nie zachowują swój kształt.

Wykorzystanie platyny w takim procesie, jak produkcja biżuterii, jest coraz powszechniejsze z uwagi na trwałość tego materiału i jego rosnącą wartość. Istotną kwestią jest jednak wykonanie prawidłowego odlewu biżuterii z tego kruszcu.

Proces ten wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, mogącego wytworzyć bardzo wysoką temperaturę. Warto skorzystać w tej kwestii z pomocy takich firm, jak nasza, której priorytetową usługą jest odlewanie biżuterii.

Z uwagi na dość trudną i pracochłonną obróbkę platyny, wykonanie wyrobów biżuteryjnych z tego kruszcu należy powierzać wyłącznie renomowanym zakładom jubilerskim, specjalizującym się w takich usługach jak produkcja biżuterii platynowej.

Platyna jest metalem szlachetnym, który nieprzypadkowo kojarzy się z trwałą i kosztowną biżuterią. To materiał, który wykorzystywany jest także w medycynie i elektronice. Z uwagi na swoje wyjątkowe właściwości, platyna znacznie przewyższa jakościowo złoto.