Pracownia odlewnicza, czyli tworzenie unikalnej biżuterii 

Każdy z nas marzy o pięknej, oryginalnej biżuterii. Jednak niewielu naszych klientów wie, jak ta unikalna biżuteria powstaje w naszej pracowni jubilerskiej. Tymczasem tworzymy ją dzięki technice odlewania.

Jest to sztuka znana od tysięcy lat. I tak jak wiele pokoleń temu, tak i dziś proces ten odbywa się bardzo podobnie. Oczywiście dziś w pracowni odlewniczej korzystamy z nowoczesnych urządzeń, których nie znano kilka wieków temu.

Jak powstaje biżuteria w pracowni odlewniczej? Kto się nią zajmuje? I dlaczego nadal ta technika jest niezawodna? Oto kilka słów na ten temat.

Pracownia odlewnicza – jubilerzy tworzący piękno

Od dawna metale wykorzystywane są jako najlepszy surowice do tworzenia biżuterii. Jednak z uwagi na to, że srebro czy złoto w czystej postaci jest zbyt plastyczne, należy do niego dodać inne metale. Dlatego odlewanie biżuterii to tak naprawdę odlewanie jej ze stopów. Zanim jednak taki pierścionek czy naszyjnik trafi do klienta, musi zostać zaprojektowany i wykonany. Czyli po prostu stworzony. I tym zajmuje się pracownia odlewnicza.

Niewiele osób wie, ale odlewanie określane jest także jako casting. I właśnie ten termin najczęściej jest używany w branży rzemieślniczej. Dzięki odlewaniu możemy stworzyć unikalne przedmioty, duże i filigranowe. Jednymi z najczęściej tworzonych są odlewy biżuterii.

W naszej branży technika ta znana jest od tysięcy lat. Jednak, jak już wspomnieliśmy, dziś proces ten odbywa się w nowoczesnej technologii. Choć tak naprawdę zasady tworzenia kolczyków czy bransoletek poprzez odlewanie nie zmieniły się od tysięcy lat.

Metoda ta polega na kształtowaniu odlewów z metalu, które następnie poddawane są dalszej obróbce.

Jak przebiega proces odlewania stopów srebrnych i złotych w pracowni odlewniczej?

Ta znana od starożytności technika stwarza ogromne możliwości kreowania przedmiotów o różnych formach i kształtach. Dzięki odlewaniu możemy stworzyć duże, jak i małe rzeczy. Takie, o prostych, jak i skomplikowanych liniach. Wszystko to dzięki wcześniej przygotowanej formie, którą zalewa się ciekłym metalem czy jego stopem.

Jednak zanim dojdzie do tworzenia odlewu, pierwszym krokiem jest zaprojektowanie kształtu przedmiotu, który chcemy odlewać. Faza projektowania odbywa się dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii projektowania.

Oczywiście, każdy jego element jest kontrolowany przez doświadczonego specjalistę i jego wprawne oko. Tym bardziej, jeśli tworzymy biżuterię na zamówienie. Tu każdy detal musi być idealnie dopracowany i odwzorowany w formie.

Po fazie projektowania pracownia odlewnicza wykonuje formę. To właśnie w niej tworzona jest biżuteria złota czy srebra. Model odlewu to tak naprawdę pierwsza faza tworzenia biżuterii w pracowni odlewniczej. W takim modelu wykonujemy wszystkie niezbędne elementy, które będą odwzorowaniem wewnętrznych kształtów przedmiotu.

Następnie, gdy forma jest gotowa, zalewana jest ciekłym metalem szlachetnym. Może być to stop złota, srebra czy platyny. Wszystko zależy od tego, z jakiego surowca ma być wykonany pierścionek czy obrączki.

Cały proces kończy się wyjęciem wystudzonego odlewu z formy. Jednak to jeszcze nie kończy samej produkcji. Tak stworzony produkt poddawany jest jeszcze obróbce. W ten sposób tworzone są odlewy artystyczne w naszej pracowni odlewniczej.

Oczywiście wszystkie z nich produkowane są według własnego projektu i przy wykorzystaniu najlepszych na rynku technologii.

Jakie wyroby tworzy nasza pracownia odlewnicza?

Każdy wyrób jubilerski powinien wyglądać tak, jakby stworzony był na indywidualne zamówienie. Dlatego nasza pracownia złotnicza jest w stanie oferować swoim klientom różnorodność wzorów i form, z których korzystamy podczas wyrobu biżuterii.

Posiadamy w swojej ofercie m.in. oryginalne wzory pierścionków z kamieniem szlachetnym, wykonane ze srebra i złota czy zachwycające formą bransoletki oraz szereg innych produktów, które tworzymy na zamówienie dla naszych klientów.

Wybierając oferowane przez naszą pracownię odlewniczą usługi macie Państwo pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane solidnie i perfekcyjnie. Dzięki temu nasze wyroby charakteryzują się oryginalnością oraz są stale doceniane przez naszych klientów.