Pracownia odlewnicza – czym się zajmuje?

W dzisiejszych czasach metale wykorzystywane są w wielu branżach. Nie tylko w przemyśle ciężkim, ale także w jubilerstwie. Jednak nie same metale odgrywają ogromną rolę w tej branży. Najczęściej do produkcji biżuterii stosuje się ich stopy, a nie czyste metale takie jak złoto czy srebro.

Fantazyjne wzory i artystyczne motywy powstają w najlepszych pracowniach odlewniczych. To właśnie tu tworzone są najpiękniejsze, modne pierścionki, zawieszki czy bransolety. Wiele osób jednak zastanawia się, jak wygląda nowoczesne odlewnictwo i czym naprawdę zajmujemy się w takiej firmie.

Pracownia odlewnicza – czym jest?

Zanim jednak wyjaśnimy, czym jest sama pracownia odlewnicza, warto wiedzieć, czym w ogóle jest odlewnictwo. Zgodnie z przyjętą definicją jest to technologia polegająca na zalewaniu uprzednio przygotowanej formy ciekłym metalem lub jego stopem. Jednak takie ujęcie sprawy nie do końca odpowiada faktycznemu procesowi odlewania.

Samo zalewanie formy metalem czy jego stopem jest bardzo technicznym określeniem. Tymczasem w niektórych branżach, jak m.in. jubilerstwo odlewnictwo jest sztuką. Oryginalny projekt biżuterii już sam w sobie jest wyrazem artyzmu jego twórcy, a jego odlew potwierdzeniem kunsztu mistrzowskiego.

Dlatego najlepsze pracownie odlewnicze współpracują z najlepszymi projektantami w zakresie jubilerstwa. Jednak sam projekt to jeszcze za mało, aby powstało prawdziwe dzieło sztuki jubilerskiej. Odlewnia powinna mieć także nowoczesne zaplecze technologiczne i narzędzia, które umożliwią stworzenie niepowtarzalnych wyrobów biżuteryjnych.

Jednak sama technika to wciąż za mało, aby uzyskać najwyższą jakość odlewów i w efekcie wyrobów końcowych. Do tego niezbędne są także najwyższej klasy produkty odlewnicze, bez których nie można mówić o najwyższej jakości wyrobów. Dlatego sam proces odlewania to tak naprawdę efekt końcowy wielu czynników.

Najlepsze pracownie odlewnicze zawsze korzystają z najwyższej jakości komponentów oraz nowoczesnych urządzeń ciśnieniowo-próżniowych, które dają gwarancję jakości wykonania.

Czym dokładnie zajmuje się pracownia odlewnicza?

W skrócie można określić, że odlewnia to miejsce, w którym wykonuje się odlewy m.in. z brązu, mosiądzu srebra lub złota. Jest to zupełnie naturalne i oczywiste skojarzenie. I jak najbardziej trafne.

Odlewanie jest najpopularniejszą techniką kształtowania metali w dowolne formy. Dzięki tej technice można stworzyć najróżniejsze formy, od filigranowych aż po imponujące forma i rozmiarem. Najczęściej odlewnie jubilerskie, takie jak nasza zajmują się tworzeniem biżuterii o indywidualnym, niepowtarzanym charakterze.

Jednak, aby tak faktycznie było i w ręce klienta trafiały najwyższej jakości produkty, konieczne jest odpowiednie zaplecze. Wytwarzanie tak delikatnych form, jak łańcuszki czy zawieszki wymaga odpowiedniej technologii i doświadczenia.

Dlatego nie wystarczy jedynie oferować usługi odlewnicze, aby uzyskać doskonały efekt końcowy.

Najlepsze pracownie odlewnicze współpracują z najlepszymi dostawcami półproduktów i technologii. Tak naprawdę takie szczegóły, jak jakość dodatków, zaplecze techniczne oraz półprodukty odgrywają ogromną rolę w produkcji. Każdy proces odlewania odbywa się niemalże tak samo.

Pierwszy przygotowywany jest model odlewu. Następnie wykonuje się elementy formy odlewniczej. Później przygotowuje się rdzenie, które będą odwzorowaniem wewnętrznych kształtów odlewu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formy ciekłym metalem.

Cały proces kończy się wyjęciem gotowego wyrobu z formy. Jednak to jeszcze nie koniec procesu wytwarzania. Taki element jest jeszcze czyszczony oraz poddawany końcowej obróbce.

W taki sposób powstają w naszej pracowni odlewniczej artystyczne odlewy biżuterii ze srebra i złota, które trafiają do rąk klientów. Wybierając naszą firmę macie Państwo pewność, że proces odlewania wykonany jest rzetelnie i na najwyższym poziomie. Dzięki temu każdy wykonany przez nas wyrób jest oryginalny i wyjątkowy.