Proces powstawania biżuterii złotej

Coraz więcej osób zastanawia się, jak przebiega proces powstawania biżuterii złotej? Codzienna praca jubilera wymaga od niego używania odpowiedniego parku maszynowego, narzędzi manualnych, jak również substancji chemicznych.

Nowoczesna pracownia jubilerska to miejsce, w którym powstaje wspaniała biżuteria ze złota. Popularność tego typu produktów jest uwarunkowana rosnącą stale ceną złota, ale także atrakcyjnością ich wzorów. Sam proces obróbki materiałów potrzebnych do produkcji takich wyrobów jak pierścionki, kolczyki czy wisiorki ze złota, jest skomplikowany i czasochłonny.

Jubiler może wykonywać produkty złotnicze w próbie od 1000 (24 -karatowe złoto) do 333 (8 – karatowe złoto). Produkcja biżuterii złotej na sprzedaż obejmuje przeważnie wyroby o próbie 333 i 585.

Pierwsza z nich oznacza, że proces powstawania biżuterii złotej polegał na połączeniu z metalem szlachetnym, którym jest złoto, dodatkowych stopów zwanych ligurą, nadających produktom pożądaną twardość, kolor, ciągliwość, lejność… – m.in. srebra, miedź, cynku, nikiel, pallad

Procentowa ilość złota w próbie 333 wynosi 33,3, co oznacza, że ponad 65% wyrobu o tej próbie stanowią metale inne niż złoto. Z kolei wytwarzanie biżuterii złotej o próbie 585 opiera się na wykorzystaniu w mieszaninie poszczególnych metali aż 58,5% złota.

Proces powstawania biżuterii złotej – projektowanie

Proces powstawania wyrobów ze złota rozpoczyna się od ich zaprojektowana. W tym celu jubiler wykonuje szkic papierowy kształtu wyrobu lub też wykorzystuje do tego innowacyjne urządzenie, jakim jest drukarka 3D.

Projekt biżuterii złotej dotyczy również doboru metod obróbki, jak również technik zdobienia, zapięć czy ilości i rodzaju elementów dekoracyjnych. Projektowanie złotej biżuterii przy pomocy drukarki 3D jest bardzo proste.

Powstałe w ten sposób pierwowzory można wykorzystać w produkcji masowej, szczególnie, gdy dany wyrób ze złota cieszy się dużym zainteresowaniem lub wpisuje się w aktualne trendy w sztuce jubilerskiej. Prototyp powstały przy wykorzystaniu drukarki 3D, stanowi podstawę do wykonania modeli woskowych lub bezpośrednio odlewany.

Każdy model woskowy jest ręcznie osadzany na drzewku, które zwane jest przez jubilerów choinką. W ten sposób tworzy się swoisty „pozytyw” do wykonania gipsowej matrycy.

Na czym polega proces wypalania, stosowany w produkcji złotej biżuterii?

Kolejny etap procesu, jakim jest produkcja złotej biżuterii, polega na umieszczany Choinki odlewniczej jest w specjalnej, metalowej tulei zwanej kuweta odlewniczą. Choinka zalewana jest następnie gipsową masą odlewniczą o bardzo wysokim stopniu czystości i ziarnistości .

W procesie wytwarzania biżuterii złotej istotny jest proces wypalania na ogół w trzech cyklach temperaturowych, a ostatni trwa około 4 godzin w 732 C . Podczas wypalania kuwety usuwany jest wosk odlewniczy, który zostaje naturalnie wytopiony.

W ten sposób uzyskuje się formę wykorzystywaną później do takich czynności, jak odlewanie biżuterii. Forma jest miejscem, do którego wlewa się roztopione złoto. Po jego ostygnięciu wypłukiwany jest gips, a odlew kilkukrotnie myty, płukany i czyszczony w polerce igłowej.

Przybiera on kolor matowej szarości. Na tym etapie następuje oddzielenie biżuterii złotej od systemu wlewowego.

Uzyskana w ten sposób biżuteria złota zostaje poddana dalszej obróbce. Etap, jakim jest odlewanie biżuterii można powierzyć firmie, takiej jak nasza, która specjalizuje się w tego rodzaju usługach.

Obróbka wyrobów ze złota przy pomocy polerki jubilerskiej

Biżuteria złota w kolejnym etapie jej produkcji, po wstępnej obróbce ręcznej trafia na do wirowej polerki mechanicznej. To nowoczesne urządzenie o szerokim spektrum zastosowania w sztuce jubilerskiej. Wybór odpowiedniego rodzaju ścierniwa i płynu wspomagającego, umożliwia sterowanie przebiegiem obróbki.

Pozwala to uzyskać pożądany przez jubilera efekt końcowy w postaci dokładnego oczyszczenia, gratowania, szlifowania lub wygładzenia materiału. Obróbka przy pomocy wyżej wymienionego sprzętu, pozwala także na szybkie polerowanie złotej biżuterii.

Użyta do tego celu polerka jubilerska wykonuje ruchy obrotowe, co umożliwia równomierną obróbkę powierzchni stopu. Nowoczesne polerki jubilerskie, przeznaczone do takich działań jak produkcja złotej biżuterii, pozwalają na pracę na mokro (ścierniwa mocno zdzierające) lub sucho (ścierniwa polerujące i wybłyszczające), produkują je znane w świecie jubilerów firmy Otec i Avalon.

Pozwala to na uzyskanie lustrzanego połysku na powierzchni pierścionków, obrączek czy też innych wyrobów ze złota. Produkcja biżuterii ze złota kończy się często ręcznym oprawianiem w złoto kamieni jubilerskich – diamentów, rubinów, szafirów, szmaragdów…. to one dodają blasku i wartości wyrobom ze złota.

Projektowanie i produkcja złotej biżuterii wymagają zastosowania nowoczesnych urządzeń oraz preparatów chemicznych. Duże znaczenie mają także formy, służące do wykonania takich czynności, jak odlewanie złota. Wszystkie te narzędzia pozwalają osiągnąć wspaniały rezultat pracy, jakim jest wyjątkowa biżuteria złota.