Projektowanie biżuterii złotej – drukarki 3D

W branży jubilerskiej coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne technologie. Jedną z nich jest projektowanie biżuterii złotej – drukarki 3D. To innowacyjne urządzenie umożliwia tworzenie dowolnych prototypów biżuterii, które mogą być przeznaczone do jej indywidualnej lub masowej produkcji.

Popularne projektowanie cyfrowe z wykorzystaniem drukarek 3D ma obecnie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Wspomaganie tradycyjnych procesów projektowania technikami cyfrowymi jest również obecne w sztuce jubilerskiej.

Projektowanie wyrobów ze złota z pomocą drukarek 3D poprzedza kolejny etap powstawania biżuterii, jakim jest odlewanie złota metodą traconego wosku. Tym rodzajem prac nad produkcją biżuterii złotej, zajmują się profesjonalne firmy, takie jak nasza, świadczące usługi w tym zakresie.

Zaletą cyfrowego projektowania jest przede wszystkim ograniczenie czasu pracy i ilości wykonywanych działań, jakich wymaga wytwarzanie złotej biżuterii. W przypadku tradycyjnego odlewania złota, projektant zmuszony jest do ręcznego tworzenia formy przeznaczonej do wypalenia, która posłuży następnie jako odlew. Drukarki 3D i narzędzia CAD, dedykowane cyfrowej budowie projektów, umożliwiają realizowanie oryginalnych wzorów biżuterii.

Zastosowanie technik tego rodzaju w tworzeniu biżuterii ze złota jest bardzo komfortowym udogodnieniem. Projekt biżuterii złotej wykonany na drukarce 3D można na bieżąco modyfikować, archiwizować i odtwarzać w razie potrzeby.

Projektowanie biżuterii złotej – drukarki 3D i narzędzia CAD

Wykorzystanie drukarek 3D w sztuce jubilerskiej pozwala na szybsze i efektywniejsze realizowanie zamówień, szczególnie tych wymagających bardzo dokładnego opracowania detali wyrobów ze złota. Znacznie szybsze i łatwiejsze projektowanie biżuterii złotej przy pomocy drukarki 3D (Formlabs, Solidscape, Asiga…) i narzędzi typu CAD – Rhinoceros, Rhinogold, Clayoo, MatrixGold, to proces, dzięki któremu można tworzyć spersonalizowane wyroby złotnicze, jak również produkty przeznaczone do masowej sprzedaży.

Coraz więcej klientów pragnie posiadać jedyną w swoim rodzaju biżuterię. Pragnąć nadążyć za potrzebami klientów, jubilerzy stosują w swojej pracy drukarki 3D, dzięki którym można zaprojektować oryginalne wyroby złotnicze o niepowtarzalnych zdobieniach czy też nietypowym kształcie.

Projektowanie złotej biżuterii przy pomocy nowoczesnego parku maszynowego sprawdza się nie tylko w procesie powstawania wyrobów do sprzedaży detalicznej, ale również hurtowej.

Szybkość drukowania 3D znacznie skraca czas oczekiwania na realizację powierzonego jubilerowi zadania. Oznacza to, że przejście od projektu do produkcji jest nie tylko znacznie szybsze, ale i łatwiejsze, ponieważ ręczne rzeźbienie jednorazowego prototypu nie jest już wymagane.

Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy drukarka 3D używana jest do tworzenia projektów w masowej produkcji biżuterii.

Popularność drukarek 3D w sztuce jubilerskiej

Główną zaletą, jaką wyróżniają się drukarki 3D, przeznaczone do takich działań jak projektowanie biżuterii złotej, jest możliwość tworzenia dzięki nim projektów, trudnych do wykonania w tradycyjny sposób. Projekty biżuterii powstające z pomocą drukarek 3D, mogą być następnie używane w procesie, jakim jest odlewanie biżuterii złotej z żywic fotopolimerowych.

Precyzyjne kontrolowanie lasera w drukarce 3D, umożliwia dopracowanie najmniejszych detali wyrobu. Stereolitografia, czyli druk 3D to nowoczesna technologia, dzięki której można tworzyć projekty posiadające niezwykle skomplikowane i złożone szczegóły jubilerskie, które trudno byłoby wykonać manualnie, nawet z zachowaniem wysokiej precyzji pracy.

Drukarki 3D, stosowane w sztuce jubilerskiej rozwiązały zatem problem z ograniczeniami projektowymi w tej dziedzinie. Z pomocą tych urządzeń powstają jedyne w swoim rodzaju projekty biżuterii złotej, które zdecydowanie wyróżniają się spośród masowo produkowanych wyrobów.

Drukarki 3D to rewolucja w branży jubilerskiej. Ten nowoczesny sprzęt jest wykorzystywany do takich działań, jak m.in. projektowanie biżuterii złotej na indywidualne zamówienia, a także do masowej produkcji. To urządzenia, które nie tylko usprawniają proces tworzenia biżuterii złotej, ale również sprawiają, że zachwyca ona wyjątkową precyzją wykonania.