Różowe złoto – co to jest i jak powstaje

Od pewnego czasu różowe złoto jest niezwykle popularne w jubilerstwie. Pięknie oprawione kamienie szlachetne w różowym złocie wyglądają naprawdę zjawiskowo. Ta oryginalna alternatywa dla klasycznego żółtego złota i srebra to dziś najmodniejszy element biżuterii.

Mimo iż tak wielu z nas zachwyca się różowym złotem, niewiele osób wie, czym tak naprawdę ono jest. Czy to odmiana złota, a może zupełnie inny kruszec? Oto kilka słów na ten temat.

Jak powstaje różowe złoto?

Zacznijmy od tego, że złoto w czystej postaci nie nadaje się zupełnie do wyrobu biżuterii. Z prostego powodu, gdyż jest zbyt miękkie i plastyczne. Dlatego właśnie w jubilerstwie korzystamy z jego stopów. Inaczej mówiąc, czyste złoto miesza się z innymi metalami jak m.in. srebrem, miedzią czy niklem. Dzięki temu otrzymujemy odpowiednią twardość i kolor złota.

I stąd w jubilerstwie występuje żółte złoto, białe złoto czy różowe, a nawet niebieskie złoto. Odcień metalu uzależniony jest od użytych do jego stworzenia surowców, podobnie jak jego próba, czyli twardość. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na to, jaki stop uzyskamy. Dlatego właśnie, że złoto jubilerskie jest stopem, jego barwa w znaczącej mierze zależy od proporcji innych surowców.

A jak powstaje różowe złoto? To nic innego jak mieszanka czystego złota, srebra i miedzi. Im mniej miedzi w stopie, a więcej srebra, tym barwa złota delikatniejsza. Zatem różowe złoto to mieszanka złota, srebra i miedzi. I tak właśnie powstaje różowe złoto, zwane też rose gold.

Najczęściej stosowane proporcje do uzyskania tego kruszcu to trzy części złota na jedną część miedzi. Im więcej miedzi zastosujemy do stopu, tym kolor złota będzie bardziej intensywny, czerwony.

Skąd się wzięło różowe złoto – krótka historia

Tak naprawdę różowy stop nie jest żadną nowością w jubilerstwie. Pojawiło się ono już w XIX wieku w Rosji. Na początku wywołało ogromny entuzjazm i stało się niezwykle popularne. Ogromnym powodzeniem wśród eleganckich kobiet cieszyły się pierścionki z różowego złota, które stały się wtedy synonimem luksusu i dobrego smaku. Jednak nie na długo. Jego karierę w jubilerstwie przerwała plotka, jakoby różowe złoto było mniej wartościowe niż żółte złoto.

Oczywiście, nie jest to prawdą. Jedyna różnica między klasycznym a różowym złotem jest w ilości i proporcjach użytych metali. Dziś coraz więcej osób ma tego świadomość. Dzięki temu różowe złoto znów wróciło do łask i stało się jednym z najmodniejszych metali szlachetnych do wyrobu biżuterii.

Jak nosić biżuterię z różowego złota?

Tak naprawdę złoto różowe pasuje każdej kobiecie. Jest niezwykle delikatne, subtelne i eleganckie. Najpiękniej jednak prezentuje się jako dodatek dla kobiet o jasnej karnacji i niebieskich lub zielonych oczach.

Zachwycająco wygląda jako oprawa dla szlachetnych kamieni, przede wszystkim tych o pastelowych, stonowanych barwach. Pięknie prezentuje się także w towarzystwie złota o innym odcieniu. Ogromną popularnością cieszą się pierścionki zaręczynowe łączone różowym, białym i żółtym złotem.

Tak naprawdę rose gold jest uniwersalnym materiałem na wszelkiego rodzaju ozdoby. Wykonany z różowego kruszcu naszyjnik czy bransoletka z diamentami prezentuje się niezwykle elegancko i luksusowo. Dlatego biżuteria wykonana z różowego złota to idealny dodatek na każdą okazję. Pasuje każdej kobiecie, która ceni piękno i oryginalność na co dzień.

Niesamowitą popularnością cieszy się biżuteria ślubna wykonana właśnie w odcieniu różowym. Coraz częściej więc jubilerzy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swych klientek, przygotowują dla nich oryginalne obrączki ślubne, naszyjniki czy bransoletki, które pięknie prezentują się w zestawie ze ślubną suknią.

Ostatnio niezwykle modne stało się także srebro platerowane złotem różowym. Ta niezwykle lekka biżuteria doskonale pasuje na co dzień i wyśmienicie prezentuje się z kryształami i perłami.

Z pewnością różowe złoto na stałe wpisało się w kanony mody. Z każdym sezonem jego pozycja staje się coraz mocniejsza, a biżuteria z niego wykonana wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Jeśli jeszcze nie masz biżuterii w tym kolorze, poznaj naszą kolekcję wykonaną z różowego złota.