68291641782461

Rubin

Nie bez przyczyny te czerwone kamienie były niegdyś uważane za cenniejsze od samych brylantów. Wpływ na to miało ich niezwykle rzadkie występowanie i niewielkie rozmiary. Okaz przekraczający pięć karatów jest prawdziwym rarytasem. Rubin – ze względu na swoją barwę – nazywany bywa ekstraktem z krwi ziemi. Uważa się go też za symbol miłości. Jeśli rzeczywiście tak jest, to źródła miłości na naszej planecie najmocniej biją w Birmie, Tajlandii, Tanzanii, ale także w… Norwegii.

Uważa się, że te krwistoczerwone kamienie mają zbawienny wpływ na dolegliwości i choroby związane z krwią (anemia, żylaki, problemy menstruacyjne). Przez wieki podkreślano również, że rubiny pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji. Dlatego były szczególnie cenione przez władców. Przykładem może być Szahdżahan, władca imperium muzułmańskiego w Indiach. W XVII nakazał skonstruować bogato zdobiony Pawi Tron. Dominowały w nim właśnie rubiny, których było aż 108.

Rubin ma poczesne miejsce również w historii nauki. W 1964 r. skonstruowania lasera rubinowego przyniosło Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Charlesowi Townesowi.