Serendibit – jeden z najdroższych i najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na świecie

Wyjątkowy Serendibit – jeden z najdroższych i najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na świecie, jest stosowany sporadycznie w przemyśle jubilerskim. Podkreśla on piękno wyrobów z najlepszych kruszców – złota lub platyny.

Mianem kamieni szlachetnych określa się rzadko spotykane odmiany minerałów i skał, które z racji swego zastosowania, noszą też nazwę kamieni jubilerskich. Wyróżniają się one wytrzymałością i twardością, określaną w skali Mohsa wartością powyżej 7.

Wyjątkowe kamienie szlachetne posiadają także wspaniały połysk, niekiedy doskonałą przejrzystość bądź specyficzny kolor. Wartość kamieni szlachetnych uzależniona jest w dużej mierze od rzadkości ich występowania.

W rankingu najdroższych i najrzadziej dostępnych kamieni szlachetnych na świecie, drugie miejsce po wspaniałym, czerwonym diamencie, zajmuje niezwykle oryginalny Serendibit. Wyróżnia się on charakterystycznym, bardzo intensywnym, czarnym bądź brunatnym kolorem, niską przeźroczystością i stosunkowo skomplikowanym składem chemicznym.

Ten bardzo rzadki kamień szlachetny po oszlifowaniu prezentuje się olśniewająco, szczególnie oprawiony w taki kruszec jak złoto, czy platyna. Nazwa Serendibit wywodzi się z języka arabskiego i oznacza Sri Lankę, czyli miejsce jego odkrycia.

Wydobywany na Sri Lance i w Birmie Serendibit – jeden z najdroższych i najrzadziej występujących kamieni szlachetnych na świecie

Zaliczany do kategorii najrzadziej spotykanych kamieni szlachetnych na świecie, Serendibit jest dostępny pod różnymi postaciami. Wyróżnia się on niesamowitym kształtem. Osoby zdecydowane na wykonanie biżuterii z Serendibitu muszą liczyć się z tym, że jest to kamień szlachetny, na który trzeba składać długoterminowe zamówienie. Nie każdy zakład, czy salon jubilerski dysponuje tym minerałem, więc musi go specjalnie sprowadzać.

Serendibit jest drogocennym kamieniem, którego wartość rynkowa jest porównywalna do czerwonego diamentu, niebieskiego granatu, painitu, czy grandidierytu.

Odkryty w 1902 roku na Sri Lance Serendibit może posiadać delikatną przezroczystość, jak również barwę niebieską, zielonkawą lub żółtą. Kolor tego rzadkiego kamienia szlachetnego różni się w zależności od miejsca jego wydobycia.

Serendibity występujące na terenie Sri Lanki, posiadają kolor zielonkawo – błękitny, z kolei te pochodzące z Birmy, są głównie w odcieniu głębokiej czerni. Obecnie na świecie znajduje się około 30 okazów tych kamieni o masie 0,35, 0,55 i 0,56 karata.

Cena jednego karata Serendibitu osiąga wartość nawet 1,5 do 2 milionów dolarów. Dlatego też biżuteria z Serendibitu uznawana jest za jeden z najdroższych wyrobów jubilerskich na świecie i mało kto może sobie na nią pozwolić.

Serendibit i jego zastosowanie w sztuce jubilerskiej

Wydobywanie Serendibitu wymaga sporo nakładu pracy. Minerał ten znajduje się w głębszych pokładach skalnych, co wiąże się z zastosowaniem do jego wydobycia odpowiednich, specjalistycznych urządzeń.

Na cenębiżuterii z Serendibitu mają wpływ takie czynniki jak jego waga, średnica, stopień czystości, barwa, szlif, miejsce pochodzenia i koszt wydobycia pojedynczego egzemplarza.

Ten najdroższy kamień szlachetny świata doskonale komponuje się z używanym w sztuce jubilerskiej złotem czy platyną. Często pojawia się on także w towarzystwie innych kamieni szlachetnych, kontrastujących z nim barwą i przejrzystością. Mogą to być diamenty, jak również perły, białe szafiry, czy opale.

Serendibit uznawany jest za jeden z najpiękniejszych minerałów krzemionkowych, znajdujących się w skałach węglowych, nieopodal granitu. To drogocenny kamień szlachetny z listy minerałów Gemological Institute of America – największego na świecie autorytetu w dziedzinie wiedzy o kamieniach szlachetnych.

Niezwykle cenny kamień szlachetny Serendibit to rzadko stosowany w przemyśle jubilerskim minerał. Wyroby biżuteryjne, wykonane z jego udziałem należą do najdroższych i najbardziej wyszukanych na świecie.