Szmaragd

Szmaragd

Szmaragd to kamień jubilerski, którego znak rozpoznawczy to zielona barwa. Kamień może występować w wielu odcieniach, a smaragdos to z greki zielony. Najbardziej pożądane są najciemniejsze kamienie. Przez długie lata potentatem w wydobyciu szmaragdu była Kolumbia. Z czasem dołączyły do niej Australia, Afganistan, RPA, Zimbabwe, Chile i Brazylia. Jednak największy kamień o wartości jubilerskiej znaleziono na Uralu. Jego 1438 karatów musi robić wrażenie.

Z pewnością takim okazem szmaragdów zachwycony byłby Juliusz Cezar, który polecił poszukiwanie szmaragdów swoim żołnierzom. Wierzył bowiem w leczniczą moc zielonych kamieni. Do dziś uważa się je za sprzymierzeńców w zwalczaniu problemów żołądkowych i łagodzeniu chorób serca. Z kolei rzymski historyk i pisarz, Pliniusz Starszy twierdził, że kolor szmaragdów jest dla ludzkiego oka znacznie przyjemniejszy niż zieleń trawy czy liści.

67683764591365 3

Słynnych miłośników szmaragdów nie brakuje również w bliższych nam czasach. Okazałą kolekcją 250 tych kamieni mogła się pochwalić Evita Peron. Życzeniem argentyńskiej pierwszej damy było, by po jej śmierci zbiór sprzedano, a zysk przeznaczono na cele charytatywne.

zobacz również – https://en.wikipedia.org/wiki/Emerald_Tablet