Tajniki tworzenia biżuterii

Nie jest tajemnicą, że tworzenie biżuterii jest sztuką. Jednak ta sztuka nie udałaby się bez wiedzy i umiejętności jubilera, bowiem nawet najnowocześniejsze urządzenia nie zastąpią talentu doświadczonego złotnika.

Dlatego wciąż to człowiek odgrywa najistotniejszą rolę w branży jubilerskiej. To właśnie w ten sposób powstają oryginalne kolczyki, pierścionki czy naszyjniki.

Na czym polega ten fenomen? Czy to właśnie jest gwarancją tworzenia wyjątkowych ozdób? W zasadzie tak. Dziś odkrywamy tajniki powstawania niepowtarzalnej biżuterii.

Sam pomysł to nie wszystko

Tworząc cokolwiek, zawsze pierwszy jest pomysł. To plan, który jest podstawą do wykonania danego przedmiotu. I nie inaczej jest przy produkcji biżuterii. Jednak nawet najodważniejszy pomysł może nie udać się zrealizować.

Przede wszystkim w tej fazie tworzenia warto odnieść się do umiejętności i doświadczenia złotnika. Tylko doświadczony jubiler ma zmysł artysty oraz rękę rzemieślnika i jest w stanie ocenić, czy dany pomysł jest możliwy do zrealizowania. Często bowiem młodzi w branży jubilerzy uważają, że każdy projekt, który im przyjdzie do głowy, warto realizować. Nie do końca tak jest.

Stawiając na doświadczenie oraz wiedzę mamy pewność, że pomysł faktycznie jest możliwy do realizacji. Jeśli tak, artysta tworzy projekt, uwzględniając surowiec, z którego ma być wykonana ozdoba oraz jaki kruszec sprawdzi się najlepiej. Na tym etapie kreowana jest niejako wizja produktu końcowego.

To właśnie teraz wybieramy czy zawieszka albo pierścionek wykonany będzie ze złota, srebra czy innego metalu szlachetnego. Na tym etapie także określamy czy do jego wykonania użyty będzie kamień szlachetny, czy nie oraz jakie techniki zdobienia zostaną zastosowane.

Tak mniej więcej powstaje szkic, na podstawie którego później w naszej pracowni tworzymy biżuterię srebrną i złotą.

Odlewanie modelu

Na podstawie szkicu, czyli projektu tworzony jest w komputerze model 3D. To on w najdrobniejszych szczegółach uwzględnia wszystkie elementy, które będzie miała tworzona biżuteria. Następnie drukowany jest taki model, który nazywamy prototypem. To właśnie on będzie bazą do tworzenia modeli woskowych.

I na tym etapie wracamy do tradycyjnych technik tworzenia biżuterii. Taki prototyp umieszczany jest w specjalnej gipsowej lub silikonowej masie. W ten sposób powstaje odlew z wosku, który jest taką formą „matką”. Na jej podstawie później odlewane są piękne bransoletki, łańcuszki czy pierścionki zaręczynowe.

W kolejnym bowiem etapie ta forma z wosku zamieniana jest na wybrane metalowe cacko. Woskowe modele bowiem następnie oblewa się gipsem i umieszcza w piecu. Pod wpływem temperatury wosk wypływa z formy i tak powstaje właściwy model do odlewu.

Te gipsowe modele wypełniane są potem srebrem albo innym metalem i właśnie tak powstaje wyjątkowa biżuteria.

Końcowa obróbka biżuterii

Oczywiście, po odlaniu właściwego modelu czeka nas jeszcze mnóstwo prac, zanim biżuteria trafi do rąk naszych klientów. Po wystygnięciu modelu wypłukuje się gips i do pracy przystępują kolejni profesjonaliści.

Taki odlew poddawany jest szlifowaniu, polerowaniu i przygotowaniu do oprawy kamieni. Mimo iż nowoczesne technologie pomagają usprawnić proces tworzenia zachwycającej biżuterii, oprawą kamieni zajmuje się tylko doświadczony złotnik.

Jego wprawne oko i tradycyjne narzędzia potrafią tchnąć życie i blask w każdy kamień. Przez lata ta technika nie zmieniła się i wciąż używamy ręcznych narzędzi jubilerskich. Po obróbce i oprawie pora na końcową kontrolę jakości. Mimo iż cały proces produkcji jest ściśle kontrolowany, zawsze taki produkt poddajemy ostatecznej weryfikacji.

Dzięki temu do rąk naszych klientów trafiają eleganckie, estetycznie wykonane i po prostu piękne wyroby, które przez lata będą zachwycać swoich właścicieli.