Tanzanit – wyjątkowy kamień szlachetny

Tanzanit to jeden z najbardziej unikalnych kamieni szlachetnych. Zajmuje wyjątkową pozycję ze względu na swoje pochodzenie oraz kolor. Czym jest ten kamień, który odkryto dopiero w 1967 roku na terenie Tanzanii?

Jego popularność sprawia, że stał się najmodniejszym i najbardziej pożądanym kamieniem w jubilerstwie. Czym jest ten wyjątkowy kamień i dlaczego biżuteria z tanzanitem stała się synonimem luksusu i dobrego smaku? Oto kilka słów o tanzanicie.

Czym jest tanzanit i skąd pochodzi?

Tanzanit to klejnot, o którym na razie wiemy stosunkowo niewiele. Wiemy, że należy do grupy krzemianów, które zawierają w swym składzie krzemian wapnia i glinu oraz wanad, chrom i stront. Jest odmianą zoisytu. Jednak ta odmiana jest naprawdę wyjątkowa ze względu na jej barwę w różnych odcieniach niebieskiego i fioletu.

Co ciekawe, został odkryty zupełnie przypadkowo i na początku nazwany został mylnie szafirem Meru. Okazało się jednak, że nie jest żadnym dotąd znanym minerałem, a jego struktura znacznie różni się od rubinu czy diamentu. Ten wyjątkowy kamień nazwany został na cześć Tanzanii, państwa, na którego terenie został odkryty. I co ważne, występuje tylko jednym państwie, w Tanzanii właśnie.

Za jego odkrywcę uznaje się kilka osób, w tym Manuela de Sousa, krawca, który w wolnym czasie był poszukiwaczem złota. Jednak do świata jubilerstwa wprowadzony został przez znaną markę jubilerską Tiffany. I do dziś tanzanity są znakiem rozpoznawczym marki.

Kolory tanzanitu

Tanzanit jest absolutnie wyjątkowym kamieniem. Jest klejnotem pleochroicznym. Oznacza to, że ma wielowymiarowy kolor, co czyni go wyjątkowo cenionym kamieniem. Co ciekawe, w postaci surowej jego barwa ma zupełnie inny kolor niż po jego obróbce. W formie pierwotnej ma bowiem odcień brunatno brązowy, dopiero po obróbce termicznej uzyskuje znaną jubilerom barwę.

Patrząc jednak na kamień z trzech różnych kierunków, możemy odkryć w nim trzy różne kolory. Może być wyraźnie niebieski i zmieniać się przez fioletowy aż do czerwonego. To jedyny kamień szlachetny, który ma takie właściwości trichroiczne.

Jego ciemnoniebieski odcień jest absolutnie niepowtarzalny i nigdzie indziej nie znajdziemy takiego koloru. Najbardziej pożądanym jest ten w kolorze żywego błękitu, otoczony nutą fioletu. Idealnie komponuje się w każdej odmianie biżuterii. Wyjątkowo prezentuje się w pierścionku czy osadzony w pięknym naszyjniku. Bez wątpienia jednak najokazalej prezentuje się w rozmiarach powyżej 10 karatów.

Tanzanit zmienia także swoją barwę w zależności od pory dnia. Tanzanit wydaje się bardziej niebieski w ciągu dnia. Za to nocą, pod wpływem sztucznego światła wydaje się mienić różnymi odcieniami czerwieni. Tak naprawdę więc trudno jest uznać, jaki kolor ma tanzanit. Wszystko zależy od pory dnia oraz kierunku, z którego na niego patrzymy.

Zazwyczaj gradacja kolorów jest od różnych odcieni fioletu niebieskiego do niebieskiego fioletu. Im głębszy kolor i większe nasycenie, tym bardziej cenny. To niezwykle rzadki kamień, gdyż wydobywany jest tylko w okolicy góry Kilimandżaro, gdzie znajdują się jego złoża. Szacuje się, że jest 1000 razy rzadszy od diamentu. I co z tym się wiąże, jest także zdecydowanie od niego droższy. Jego twardość oceniana jest na 6,5 w skali Mohsa.

Biżuteria z tanzanitem

Ten wyjątkowy niebieski kamień jest synonimem luksusu i dobrego smaku. Nie przez przypadek więc pierścionek z tanzanitem czy naszyjnik osiągają zawrotne ceny na rynku jubilerskim. Ten unikalny, niezwykle rzadki kamień jubilerski stał się ukochanym kamieniem gwiazd. Pokochała go m.in. Elizabeth Taylor, która była jego największą miłośniczką.

Dzięki niej zdobył międzynarodową popularność, która trwa do dziś. Wykonana na bazie tego kamienia biżuteria wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jednak wyroby z nim do tanich nie należą. Chcąc bowiem kupić pierścionek zaręczynowy, warto przygotować się na spory wydatek, jednak bez wątpienia jest on wart swej ceny.

Nie tylko dlatego, że tanzanity są niezwykle rzadkie, ale także dlatego, że jego złoża niedługo mogą zostać wyczerpane. Jak wiemy, tanzanit występuje tylko w jednym miejscu na świecie. Dlatego jest tak rzadki, pożądany i drogi. Jednak jak żaden inny klejnot potrafi wydobyć piękno i klasę osoby, która go nosi.