Złoty grill na zęby – krótka historia biżuterii, która podbija świat

Wydaje się, że moda na grillz czy inaczej grill na zęby jest stosunkowo świeża. Okazuje się jednak, że historia tej oryginalnej biżuterii sięga o wiele dalej i wcale nie jest odkryciem XX wieku.

Coraz większa popularność tych ekscentrycznych ozdób skłania więc do poszukiwań, skąd się wzięły i dlaczego są tak popularne wśród celebrytów.

Złoty grill na zęby – czym jest?

Grillz to nic innego jak metalowa nakładka na zęby. Jej specyfika oraz oryginalność sprawia, że są kojarzone z celebrytami i gwiazdami muzyki hip – hopowej i rapu. Tymczasem moda na grillz nie jest wyłączną domeną czarnych muzyków.

Współczesne gwiazdy wszelkiego formatu coraz częściej pojawiają się publicznie ze złotym grillz na zębach. Najczęściej nakładki wykonane są właśnie ze złota, choć także ze srebra lub platyny. Dzięki temu są bezpieczne dla zdrowia i nie wywołują alergii.

Jednak wciąż wiele osób zastanawia się, skąd się wzięły? Współcześnie uznawane są za ekstrawagancję, na którą mogą pozwolić sobie osoby zamożne. Jednak historia potwierdza, że grille na zęby wcale nie są odkryciem współczesnych czasów.

Na przestrzeni jego historii nie zmieniło się jedno. Zarówno kiedyś, jak i dzisiaj są synonimem władzy i poczucia godności.

Historia złotych grillz na zęby

Okazuje się, że moda na ozdabianie zębów metalami szlachetnymi ma swoje korzenie w starożytności. Potwierdzają to wyniki odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie Zatoki Meksykańskiej.

Otóż badacze starożytności na jej dnie odkryli czaszki Majów sprzed około 4 tysięcy lat, których szczęki ozdobione były złotem. Z badań wynika, że plemiona te, aby podkreślić status społeczny danej osoby, uzupełniały złotem wcześniej wydrążone otwory w zębach.

Tego rodzaju biżuteria zarezerwowana była jedynie dla najzamożniejszych przedstawicieli plemienia oraz dostojników plemiennych. Zwykły Indianin nie miał dostępu do tego rodzaju „biżuterii”.

Podobnie jak w starożytności zdobienia zębów złotem czy innym metalem szlachetnym miały być demonstracją zamożności osoby je noszącej. Dziś jest podobnie. Na złote grille stać przede wszystkim osoby, które osiągnęły taki sukces, że mogą nosić złoto na zębach.

Największą popularność zdobyły grillz latach 80 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Powód tej popularności jest jednak zupełnie inny, niż mógłby się wydawać. Imigranci z krajów afrykańskich, zmagając się z częstym brakiem pracy, zaczęli leczyć zęby złotem.

Może być to zaskakujące, ale w tamtych czasach złoto było dość tanim surowcem i łatwo dostępnym. Szybko wiec stało się materiałem do wypełniania zębów. Tak „zaleczone” zęby nosili głównie Afroamerykanie, dla których złote wypełnienia zębów stały się znakiem rozpoznawczym.

Popularność złotych grillz na zęby

Szybko grill stał się specyficznym, choć nieco szokującym manifestem modowym w USA. Wkrótce trend ten przejęli raperzy i gwiazdy hip-hopu. To zmieniło zupełnie znaczenie złotych nakładek.

Szybko z symbolu biedy stały się synonimem statusu społecznego swego właściciela. Ogromne zasługi w rozsławieniu biżuterii na zęby ma Johnny Dang. To imigrant z Wietnamu, który zyskał przydomek Mistrza Grillz.

Jako jubiler stworzył pierwszą kolekcję ozdobnych nakładek na zęby z diamentami i kryształkami. Od tego czasu historia grillz nabrała nowego tempa. Stały się symbolem współczesnej kultury.

Grill na zębach dziś ma wyróżniać w tłumie, podkreślać indywidualizm i oryginalność. Dla wielu osób jest symbolem dobrobytu, który lepiej podkreśla status społeczny niż drogie auto.

Decydując się na tę wyjątkową ozdobę, warto wybrać wykonaną z wysokiej klasy materiałów. Dlatego, zanim wybierzemy odpowiednią nakładkę, warto poszukać najlepszych propozycji producentów tej niebanalnej biżuterii.

Tylko estetycznie wykonana nakładka stanie się symbolem statusu społecznego i stylu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, w naszej ofercie mamy dla Państwa eleganckie, starannie wykonanie grillz na zęby, które na pewno przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającemu właścicielowi.